heid hier gemaakte buit heb ik reeds veel vroeger vermeld; de Engelsche verliezen waren aanzienlijk en het offensief kwam voor- loopig tot staan, men beperkte zich beiderzijds tot patrouilles. De Duitschers zonden sterke gevechtspatrouilles, die tot doek hadden om de verbindingen te beschadigen en zooveel mogelijk afbreuk te doen. Toch zouden de verplegingsomstandigheden VON Lettow nopen te avond of te morgen zijne troepen uit de streek Mihambia-Ndessa weg te halen. Nauwelijks was Kilwa tot stilstand gebracht of de Lindi-tegenstan- der vertoonde verhoogde offensieve neigingen. Kapt Koehl bleef te Ndessa met zes compagnieën, Von Lettow vertrok met vier com pagnieën en 2 kanonnen naar het Lukuledi-dal en betrok het bivak in Njengedi achter Generaal Wahle. Generaal WAHLE had zich verschanst bij Narunju met vijf com pagnieën a cheval van den weg langs de Lukuledi en twee com pagnieën op den Ruho-berg. Von Lettow verterkte Wahle reeds dadelijk met twee compagnieën. Den 2den Augustus was Wahle eerst aangegrepen geworden door de Engelschen bij Mohambika en wist hij den aanval af te slaan. De Engelschen lieten hier 176 Indiërs en 76 Zwarten op het slagveld achter, 3 Europeanen en 50 Zwarten werden gevangen ge nomen, benevens 20 zwaargewonden in een veldhospitaaltje De buit bedroeg 3 mitrailleurs, 3 automatische geweren, 197 geweren, 150.000 patronen, 13*4 K. G. Chinine, 5 kisten met medicamenten en veel uitrustingstukken. De Duitsche verliezen staan vermeld als 1 Duit- scher en 8 Askari's gedood, 18 Askari's gewond. Wahle trok zich echter terug op Narunju, alwaar de vijand den 18den Augustus zijn aanval herhaalde. Wahle's sterkte bedroeg toen 97 Duitschers, 900 Askari's, 21 mitrailleurs, 1 automatisch geweer, één 10.5 c.M.- en éèn 4.7 c.M.-kanon. Gedurende een geheelen dag werd hier gevochten; hoewel het den Engelschen niet gelukte om de Narunju- stelling te nemen, kon ook Lettow den slag niet slaan, dien hij zich had voorgesteld. Voor Narunju trad nu een rusttijd in. Zooals in mijn opstel over de verpleging reeds medegedeeld werd, zond Lettow Majoor von Stuemer naar Port. O. A. om aldaar nu reeds de verplegingsmogelijkheden te gaan verkennen. Majoor von Stuemer was met een klein detachement dat gebied binnen gerukt en had Mwenbe bezet. Zijn patrouilles kwamen tot zelfs aan het NvASSA-Meer. Hij werd echter door Engelsche colonnes opgejaagd en was genoopt zich terug te trekken over de Rovuma 1229

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 143