Tunduru was bezet door den Res.-Luitenant-ter-zee Jantzen met twee compagnieën (37 Eur., 244 Askari's), 6 mitrailleurs en een 4.7 c.M.-kanon. Von Stuemer rukte meer naar het noorden en overschreed ten oosten van den Tunduru-Lukuledi. De achter volgende Engelsche colonnes wendden zich echter naar Tunduru en leverden den 23sten Augustus een gevecht tegen Jantzen. In middels drongen ook van uit Ssongea Engelsche colonnes naar Tunduru door. Jantzen werd ten slotte gedwongen terug te gaan en sloot zich aan bij von Stuemer. Von Lettow vond deze gebeurtenissen in zijn rug en in het rijke gebied minder prettig en zond Kapt. Goering met drie com pagnieën naar Tunduru in aansluiting met von Stuemer en Jant zen. Hijzelf begaf zich naar Massisi. Intusschen was het weer woelig geworden aan het Kilwa-front bij Kapt. Koehl. Het offensief werd hier den 19den September ingezet Talrijke scherpe patrouillegevechten waren aan dit offensief voorafgegaan. Den 19den September werd Mihambia aangevallen, den 20sten Ndessa en de groote overmacht dwong Kapt. Koehl om terug te gaan op Mbeo Chini. Vriend en vijand hadden hier erg te kampen met watergebrek; de strijd had dikwerf het bezit van waterbronnen als oogmerk. Bij Mbeo Chini kwam het tot een ernstig gevecht tegen de Nigeria-brigade. De vijand werd hier teruggeworpen, doch kon zich dank zijn overmacht wederom vastzetten. Munitie- en vivresgebrek noopte Koehl om terug te gaan op de Mbemkuru-rivier. In verband met deze gebeurtenissen rukte VON Lettow met 5 compagnieën van Massisi naar Ruponda en verder naar Likangara, alwaar hij zich vereenigde met de afdeeling-KoEHL. De terugtocht van de afdeeling Koehl voor de brigade Hannyng- ton en Cunliffe was begin October voltooid. Lettow zocht nog steeds naar een gelegenheid om als bij Na- rungombe den vijand een gevoelige nederlaag toe te brengen. Daar toe marcheerde hij „im Vertrauen auf das Kriegsglück" (Lettow) met 5 compagniëen en twee bergkanonnen van Linkangara over Manacho naar Mahiwa. Hier was Generaal Wahle in actie tegen de steeds opdringende Lindi-divisie. Lettow arriveerde hier den 15den October 1917 bij het vallen van den avond en wel op Wahle's linkervleugel. Het gevecht bij Mahiwa heeft een zeer ernstig karakter gedragen. Een paar bataljons en twee kanonnen van Nigeria-brigade waren 1230

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 144