snel van uit Nahungu doorgestooten naar Mahiwa en hoopte in samenwerking met de Lindi-divisie Wahle tot overgave te dwingen. Men wist echter niet, dat ook VON Lettow hier aangekomen was. Wahle had slechts één compagnie in reserve, toen men bemerkte, dat de Lindi-divisie den linkervleugel van Wahle wilde omvatten. Lettow gelastte Kapt. Goering (die teruggeroepen was van Tun- duru) met twee compagnieën omvattend aan te grijpen; de vijand was reeds 60 100 M. genaderd. Toen Goering zich tot het gevecht ontwikkelde, bemerkte Let tow, dat hij een geheel andere opmarschrichting had gekozen. Goering en de Nigeria-brigade hadden elkander verrast. Goering ging onmiddelijk tot een verwoeden aanval over, wierp de Nige rians terug en maakte 150.000 patronen buit, benevens een kanon van 7.5 c. M. met munitie. Het voordeel was hier voor den com mandant, die zich het eerst wist aan te passen aan den nieuwen toestand. Intusschen was ook Kpt. VON Ruckte-Schell tot den aanval overgegaan en had de omtrekkende colonne der Lindi-di visie teruggeworpen. Het front van Generaal Wahle werd krachtig aangevallen, Let tow versterkte het zooveel mogelijk om de aanvallen van den vijand te doen verbloeden, instede van op de vleugels te werken. „Zumei- „ner vielleicht auffalligen Taktik bestimmte mich auch die Persön- "lichkeit des feindlichen Führers" (Lettow). Hij bedoelde Generaal Beves, die een doorbreking zelfs ten koste van veel verliezen wilde forceeren. Opmerkelijk is dit, omdat Lettow over het algemeen zijn tegenstander heeft bestudeerd, om van de zwakheden in hun karakter gebruik te kunnen maken. Zoo b. v. bij zijne overwe gingen, of hij bij Tanga (November 1914) met zijn geringe troepen sterkte wel tegen zoo'n overmacht ten aanval zou trekken, schrijft hij als reden om het wel te doen „Einmal war mir persönlich von früher her aus Ostasien die „Schwerfalligkeit englischer Truppenbewegungen und englischer „Gefechtsführung bekannt". Nog een ander voorbeeld is de berede neering van zijn plannen na het verlaten van den Tanganjika-spoor- weg: „Ich hielt es für praktischer die Operationen so zu führen, „dasz wir es nur mit einem Teile des Feindes zutun hatten. Bei „der bekannten Vorliebe des Feindes und besonders des Generals ^Brits für weit ausholende Umgehungsbewegungen rechnete ich „damit, dasz vonenz. Lettow zag dus af van zijn plan om 's vijands linkervleugel te omvatten, doch wierp zooveel hij kon in de de frontlinie. Zijn 1231

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 145