Tevens hoopte hij van hier uit wederom een slag te kunnen slaan op een enkele Engelsche colonne. Lettow leed echter aan munitie gebrek, hij beschikte over slechts 400000 patronen op 2500 geweren en 50 zware en lichte mitrailleurs. Lettow stond thans voor zijn laatste optreden in dit hoofdtijd perk. Van drie zijden bedreigd, trok hij ook Wahle van Ndanda weg (10 November 1917) en verzamelde alles wat hij had op het Makonde-plateau ter hoogte van Chiwata- Reeds eerder deelde ik mede, dat hij al zijne voorraden had doen afvoeren, hij was dus gereed om èn den vijand aan te vallen èn om uit te wijken naar het Portugeesche gebied. De gelegenheid om den vijand nog te lijf te gaan, werd hem den 14den November geboden. Een sterke Engelsche colonne marcheerde door het Lukuledidal over Massisi naar Mwiti. Hier stond Kapt. VON Liebermann met drie compagnieën. Deze afdeeling werd aangegrepen, doch de vijand was te sterk, von Liebermann werd verdreven en hiermede vielen den Engelschen tevens de bronnen voor de watervoorziening van Lettow in handen. Er bleef Lettow niets anders over dan om terug te gaan. Dit deed hij dan ook; over Kitangari marcheerde hij naar Newala, waar hij in den nacht van 19 op 20 November arriveerde. Al zijne beslom meringen en maatregelen beschreef ik reeds in groote lijnen in de Verpleging". Met 300 Europeanen, 1700 Askaris en 3C00 dragers overschreed Generaal von Lettow - Vorbeck den 25sten November 1917 de Ruvuma, waardoor D. O. A. geheel in handen van den vijand was gevallen. Tocht van Kapitein TAFEL- Thans rest mij o.a. nog den tocht te beschrijven van uit Mahenge, uitgevoerd door de colonne-TAFEL. Kapt. Tafel had hier het commando overgenomen van Generaal Wahle, toen deze naar Lindi werd ontboden, Kraut en Wintgens waren afgemarcheerd, Majoor von Langenn-Steinkeller was van Mfirika terug gegaan op Mahenge, was aldaar aan typhus overleden en Kapt. Lincke had Wahle naar Likuju gezonden ter vervanging van de colonne - Grawert, die gecapituleerd had. Toen Tafel het commando aanvaardde, waren zijn troepen als volgt opgesteld: 1. „Korvetten-Kapitan" Schönfeld tegen de Ruaha, 2. Kapt Otto, die bij Madaba stond, dekte bij Luwegu den weg Mahenge-Saidi Mponda. 1233

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 147