3. Kapt. AUMANN bij Mpepo aan den weg Mahenge-Ruhudji. 4. Lincle op den weg Ssongea-Mahenge. 5. Hoofdmacht bij Mahenge, Om deze Duitsche bedreiging op de hoofdactie aan de Rufidji en Kilwa te ontgaan, trad het Engelsche opperbevel in overleg met het Belgische om gezamenlijk tegen Mahenge te opereeren. Daartoe had van 20-30 Juli 1917 eene bespreking plaats te Dar-es- Salam. De rol, aan de Belgen toebedeeld, werd hier vastgesteld. Voor deze operatiën werden aangewezen de Belgische Zuid brigade onder bevel van Majoor Bataille, bestaande het lste 2de, 3de, en 5de bataljon, en twee bergkanonnen. Deze macht werd per spoor van het Tanganjikameer overgevoerd naar Kilossa, dat de basis zou worden. In samenwerking met deze brigade zouden van uit Iringa het 10de en 12 bataljon onder Majoor Gilly en een Engelsche colonne onder colonel Tytler (700 geweren) opmarcheeren. De concentratie der Zuidbrigade was nog niet voltooid, toen de Iringa-colonne den 13den Augustus 1917 met de afdeeling Schon- feld in contact kwam. Bataille zette onmiddellijk den marsch naar de Ruaha in en veroverde den 19den d. a. v. Kidodi, bezet door Duitschers en 80 Askari's Inmiddels had de Zuidbrigade last gekegen om de Ruaba te overschrijden. Schönfeld hield dapper stand tegen de overmacht en trok langzamerhand al vechtende terug achter de Kilombero (26 AUBijSlfakara ontspon zich thans een hevig gevecht, de Zuidbrigade had contact gekregen met de Iringa-colonne. Hardnekkig hield Schönfeld stand; de Belgen overschreden de rivier op 12 K. M, van Ifaraka (1 en 2 September), doch eerst den 5den September ging Schönfeld langzamerhand terug naar Kalimoto omden 7den d. a. v. Kilombero te hebben verlaten. Majoor Bataille kreeg nu opdracht om zijn actie tegen Mahenge voort te zetten in samenwerking met de colonne Fair (7C0 geweren) van uit Mpepo en de colonne-Hawthorn (1200 geweren) van Mpon- da. Hij zette dan ook zijn opmarsch naar Mahenge voort, maar had zeer te kampen met transportmoeilijkheden, Kapt. Tafel had zich hier verschanst op de hoogten. De aanvallen, door de Belgen op deze versterkingen van 30 September tot 3 Octoker gedaan mislukten, doch door de positie oostwaarts te omtrekken en Tafel s terugtochtsweg te bedreigen, noodzaakten zij hem den 8sten Octo ber Mahenge te verlaten en terug te trekken op Kibatimzee. Hier 1234

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 148