om Naumann te beletten de talrijke magazijnen, depóts enz. te vernielen. Met drie bataljons, 4CO Nigerians, nCO K. A R's en daarna met nog meer losse detachementen ging men Naumann achterna. Deze rukte door over Makalama naar Ikoma, waar de Engelsche bezetting werd verdreven. Hier zette Naumann zich vast Den 29sten Juni 1917 arriveerde de Belgische bevelhebber Larsen met zijn troepen voor ikoma. Een scherp gevecht werd hier geleverd, dat zeer kritiek verliep voor de Belgen, vooral na een heftigen tegenaanval, dien zij hadden te verduren. Op het laatste oongenblik kon de toestand worden gered. Larsen was n. 1. te zwak; de achtervol gende troepen waren te veel verspreid, men wilde alles dekken en Naumann alles beletten De „boma" (benteng) Ikoma was een vierkant gebouw met twee torentjes diagonaal tegenover elkaar. Om de „boma" waren loopgraven aangelegd, het geheel omsloten door gewapend draad. Onversaagd ging Larsen tot den aanval over, hopende Naumann te kunnen gevangen nemen. De 3de compagnie van het 13de ba taljon zou den aanval inleiden, doch werd op 10C0 M. door zwaar vuur ontvangen. Toch wist deze compagnie tot vlak voor de loopgraven te komen, gesteund door de 1ste compagnie, die er zich links van bevond. Om 4.20 in den namiddag ging Naumann met 250 man tot een tegenaanval over. Slechts door de laatste compagnie in te zetten, kon Larsen de beide andere losmaken en kon hij teruggaan op Ikussu „pour s' y reformer"; dit vorderde 7 dagen; „le 13e bataljon avait perdu le quart de ses effectifs et l'échec subi devant Ikoma avait affecté le moral des troupes. II était momentanément hors d' état de continuer la campagne (Cor- respondance). Naumann verliet Ikoma en wendde zich naar het oosten over de Serengeti en Massa steppe naar het landschap Sonjo. De Engelschen namen nu de vervolging over (12 Augustus) en weldra was Naumann genoopt zich over te geven. En hiermede meen ik het derde hoofdtijdperk te kunnen sluiten, om over te gaan tot het vierde hoofdtijdperk; de omzwervingen der Duitschers op Portugeesch en Engelsch gebied. IV. Vierde Hoofdtijdperk (met drie schetsen) De Duitsche colonne was dus onder de meesterlijke leiding van Generaal VON Lettow-Vorbeck doorgebroken naar de Rovuma met compagnieën ter sterkte vain 1L0-120 man, per man 103 scherpe 1237

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 151