aardig is wel, dat steeds zulk een scherp onderscheid werd ge maakt en gehandhaafd tusschen „Europaerverpflegung" en „Einge- borenenverpflegung". Men zou denken, dat de aanwezige voorraad gedeeld zou worden door net aantal monden, zooals dat bij ons pleegt te zijn in de rimboe bij eventueel gebrek aan vivres. Mozambique is een eigenaardig beheerd land. Het land schijnt ver pacht te zijn aan particuliere maatschappijenzoo heeft men aldaar de Company Nyassa, wier gebied zich uitstrekt van de Rovuma tot de Luriso-rivier, de Company Mozambique, Company Lugella, Boror, Luabel, Zambesi en meer andere. Deze ondernemingen betalen aan het Portugeesche gouvernement hare belasting en onderhouden zelf een kleine troepenmacht voor de handhaving van de orde in haar gebied, tevens om de onderneming te beschermen tegen kwaad willige stammen Deze troepen bestaan uit inboorlingen en zijn geën cadreerd met Portugeesche officieren en onderofficieren, doch be- teekenen uit een militair oogpunt beschouwd zeer weinig. De on dernemingen hebben hier en daar kleine bevestigde posten, bezet door een garnizoen harer eigen troepen van 50-100 man. Onbegrij pelijkerwijze is deze toestand gehandhaafd gebleven, ook toen Por tugal aan den wereldoorlog ging deelnemen. Het is dus duidelijk, dat Lettow in deze kleine posten een welkome gelegenheid vond om zich te blijven voorzien van levensmiddelen en munitie: ern- stigen tegenstand kreeg hij over het algemeen niet, hij had niet meer te doen met een numeriek overmachtigen vijand, terwijl hij daarbij geen last meer had van mijnenwerpers, waarvoor de Schutztruppen een heilig respect hadden. Ten slotte werd het voor den troep een soort van sport om Portugeesche nederzettingen te overrompelen; de zekerheid bestond daarbij om zich van het noodige te voorzien en dit alles hield den geest van den troep in een uitmuntenden toestand. Mozambique is zeer rijk aan water en van noord tot zuid vulka nisch. Deze bergen of berggroepen, die vrijwel alleenstaande hier en daar uit de vlakte oprijzen, zijn meest kaal en bezitten de meest markante vormen. Daardoor waren zij zeer goed geschikt voor oriënteering op grootere afstandeneenerzijds lieten zij het over zicht over het land toe, anderzijds waren zij aan hun vorm ge makkelijk te herkennen, Langzamerhand waren de Duitschers er op geoefend aan de rook, die uit de bivaks der vijandelijke, i.e. Engelsche colonnes omhoog steeg, de marschrichting en den afstand vast te stellen, ledete verandering werd door de bergposten on middellijk gemeld. Het best zag men die rook 's morgens vroeg of 'savonds tegen het vallen van den avond; dan was de lucht 1239

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 153