bleek zwak bezet door een sectie (1 Europeaan en 50 man). De troep had door deze verovering weer voor eenige dagen vivres, terwijl ook geweren en munitie buitgemaakt werden. Van Kapt. GOERiNG was nog een nader bericht. Men maakte zich over zijn lot wel ongerust en het is begrijpelijk, dat Lettow met een bezwaard gemoed noodgedwongen tot splitsing en tot deta cheeringen overging, terwijl het oerwoud wederaansluiting hoogst onzeker maakte (TAFEL). De gevangen bezetting van Nangwale deelde mede, dat zij ver pleegd werd door middel van dragercolonnes van uit Mwalia en Port-Amelia. Dit was een vingerwijzing, dat in die richting wel, wat te vinden zou zijn. Daartoe zond Lettow Koehl met 5 compag nieën en het kanon naar de streek van Mwalia en Medo. Hierdoor had hij reeds vier afzonderlijke colonnes, t. w. die van hem zelf, van Wahle, van Goering en van Koehl. Lettow zette zijn marsch voort door het Lujenda-dal. De colonne Wahl stootte bij Mkula op een verschanste Portu- geesche stelling van naar schatting eenige compagnieën sterkte. Deze stelling werd stormenderhand genomen. Intusschen had Kapt. Stemmermann de „boma" Chao omsingeld en deze tot overgave gedwongen door de bronnen voor de watervoorziening te bezetten. Wahle bezette daarop Mwembe. De colonne-LETTOW arriveerde den 17den December 1917 te Mtarika (Chirumba), nadat eene zwakke Portugeesche bezetting was verjaagd. Deze colonne heeft het in dezen goed getroffen; zij marcheerde door een streek, die wel het een en ander opleverde, terwijl Mtarika een hoofdpost is van de Company Nyassa met een min of meer welva rende omgeving. Een kleine afdeeling bezette nog Luambala, terwijl van Wahlè bericht gekomen was van zijn aankomst te Mwembe. De landstreek binnen den driehoek Mtraika-Mwembe-Luambala liet toe, dat de colonnes-Wahle en LLttow aldaar eenige weken vertoefden om zich te voorzien van de benoodigde levensbehoeften. Intusschen was Kapt. Goering in Chirumba aangekomen. Dit wekte de stemming bijzonder op: het lot van Kapt. Tafel hadden geest ten zeerste gedeprimeerd. Ook Kapt. Otto was bij de colon ne- Lettow aangesloten. Men zal zich herinneren, dat Kapt. Tafel alle voorradige vivres aan Kapt. Otto had medegegeven om aan sluiting te zoeken bij Lettow. De colonne Koehl. waarbij Gouver neur Schnèe, marcheerde over Mwalia en Medo naar Namumo en onderhield van hier uit de verbinding met Lettow te Mtarika; Koehl ving dadelijk aan met bevelen te geven, dat de bevolking snel 1241

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 155