Kort daarna arriveerde een Portugeesche colonne, die totaal uit elkaar geslagen werd. Von Lettow had zich genoopt gezien om zijn zwaargewonden en zwaar zieken achter te latendeze konden den tocht niet mede maken. De vijandelijke colonnes kwamen uit het westen, noorden en oosten opdagen; vooral de colonne van Generaal Edwards was reeds aan de Lurio-rivier gekomen. Lettow marcheerde weg met de colonne Müller als voorhoede. Echter was de berg Inagu, dien de weg westelijk passeerde, door een Engelsch bataljon bezet. Lettow wilde hier niet vechten om geen tijd te verliezen en liet dat bataljon kalm, waar het was; hij trok oostelijk om dien berg en wist zoodoende Alto-Moloque te overvallen, een bestuurshoofdplaats. Muller voerde dit uit en nam eenige officieren en onderofficieren gevangen. De buit aan munitie was zeer gering, want de Portugeezen hadden die bereids afgevoerd naar het zuidwesten. Lettow's hoofdmacht kon slechts langzaam opschieten, terwijl de achterhoede onder Kapt. Koehl in voortdurend contact stond met den vijand. De 16den Juni bereikte Lettow Alto-Molaque en kreeg aldaar belangrijke berichten omtrent de omgeving. Zoo kwam te zijner kennis, dat van Quelimane tot de Likungo-rivier een spoor- baantje was aangelegd en dat zich aldaar groote etablissementen bevonden eener sisal-onderneming van de Company Lujella. Dit was een mooi object om zijn voorraad aan vivres en ook van munitie aan te vullen. De afdeeling Muller, die zeer mobiel gemaakt was, werd vooruit gezonden over Ili naar Nampepo en over Napere naar Nampepo. Eenige kleine Portugeesche posten werden genomen, den 15den Juni Ui genomen en den 17den Mujeba. Intusschen was een Engelsche colonne op Ui aangemarcheerd en belemmerde Lettow's marsch; de vijandelijke patrouilles werden verdreven en Lettow rukte voort, maar niet over Ili, hij deed hetzelfde als bij Inagu, hij passeerde Ui slechts aan de oostzijde tot hij Nampepo bereikte. Doch ook de vijand volgde tot dicht bij Nampepo. Kapt. MULLER tastte door en overschreed de Likungo-rivier, werd toen aangevallen door twee Portugeesche compagnieën, versloeg die en maakte een groote hoeveelheid vivres buit, benevens kleeding- stukken en verschillende materialen, echter geen patronen. Zoo is Müller weer teruggegaan en hij vereenigde zich den 27sten Juni weer met Lettow te Mujeba. Te Mujeba kreeg Lettow bericht, dat in Origa (Iringa) veel munitie te krijgen was! hij gelastte toen Müller (27 Juni) om de 1246

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 160