Lettow's inval in D. O. A. heeft het Engelsche en het Belgische gou vernement wederom zeer in verlegenheid gebracht. Daarop had men niet gerekend. Van alle zijden marcheerden troepenafdellingen naar Lettow toe en ook over het Nyassa-Meer hadden transporten plaats. Vandaar, dat de Duitsche patrouilles overal in den omtrek vijand signaleerde. Lettow 's taak was zwaar. Heel wat volhardingsvermogen werd vereischt om zijn troep door al deze moeilijkheden heen te sturen. De bevolking was hier gelukkig welgezind en hielp de Schutztruppen zoowel met levensmiddelen als met berichten. Ubena werd eenige dagen later bereikt en aldaar het bivak be trokken, de achterhoede echter (Müller) werd door een vijandelijke colonne in het bivak aangegrepen (17 October), zoodat Lettow wederom opbrak. De vijand volgde de Duitschers dus. Te Ubena bleef de ruim 60-jarige Generaal Wahle achter, die ernstig ziek was. Het is wel jammer, dat deze man, die zulk een gewichtig aandeel heeft gehad in den roem der Duitsche wapenen in D. O. A., ten slotte in handen van den vijand moest vallen Lettow 's marsch werd thans vervolgd over Kidugalla, Neu-ltengula naar Mbozi, alwaar rustdag werd gehouden. In de verpleging werd voorzien door oogsten en het nemen van Engelsche magazijnen. Uit diverse berichten bleek, dat Fife een Engelsch centrum was; Lettow veronderstelde aldaar dus de aanwezigheid van vijandelijke magazijnen; maar ook troepen. Dit bleek juist te zijn. Onderwijl had Lettow reeds een paar sterke patrouilles in die richting gestuurd. Om op berichten te wachten, zou te lang duren, daarom zette hij zich in beweging op den lsten November 1918 naar de Rwiba-berg, al waar hij één zijner patrouilles aantrof. Allhier kreeg hij eveneens be richt, dat een sterke vijandelijke afdeeling gesignaleerd was op den wegLangenburg-Rwiba, dus in zijn rug. Hij wenschte deze colonne vöör te zijn en zette den marsch voort naar Fife (Rhodesië). Fife werd bezet gevonden door een paar compagnieën, die zich hadden ingegraven. Een aanval op Fife wilde Lettow niet doen, dat zou te veel verliezen kosten; hij kon niets meer verdragen. Hij besloot eerst Fife te beschieten met zijn mijnwerper, doch dit wapen werd ver nield door een ontijdige ontploffing van het eerste projectiel. Lettow liet Fife ter zijde liggen en trok verder naar de zendings- post Mwenzo, alwaar een hospitaal was. Verbandartikelen, medica menten, w. o. 14 K. G. chinine, werden hier buitgemaakt benevens 400 stuks rundvee. 1253

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 167