Ten einde te onderzoeken, of de dubbeldraadsgeleidingen van de aangesloten posten in orde, d. w. z. vrij van aarde zijn, wordt als volgt gehandeld. De knop tot geleidingsonderzoek wordt neer gedrukt en de voorste stop van een der koordparen in de klink van de te onderzoeken geleiding gestoken, waarna het den generator op gewone wijze signaal wordt gegeven. Komt nu de wisselstroomwek ker in werking, dan is dit een teeken, dat één der geleidingen met aarde verbinding heeft, dus ook gebroken kan zijn en aardsluiting veroorzaakt heeft, of wel dat de koolbliksemafleider vuil is. Bij enkeldraads posten kan dit onderzoek niet plaats hebben. Echter zouden aan militaire wisselborden meerdere eischen te stellen zijn en heeft zich zelfs hier te lande de vraag voorgedaan, een wisselbord te construeeren, die zonder dat er bepaald meer manifuilaties noodig zijn, die maar belemmerend werken op een regelmatige en vlugge bediening, nog aan de volgende moet voldoen, n. 1.: Ie. dat ter zelfder tijd meerdere aansluitingen tot stand kunnen worden gebracht, telkens aan drie posten tegelijk. 2e. dat na beëindiging van het gesprek voor een der aangesloten posten, deze afzonderlijk kan afschellen, zonder bepaaldelijk het voortgezette gesprek der beide andere posten te storen. De centraal- bedienaar zal dus den toestel, die opgescheld heeft, weer vrij kunnen maken voor een volgenden oproep door een anderen post of wel door hemzelf. 3e. dat zij geconstrueerd kunnen worden met onderdeden der bestaande „Ericsson dubbeldraadswisselborden" (Magnetosysteem). 4e. dat zij gemakkelijk ook aansluiting van meer dan drie toestellen met elkaar kunnen geven, met behulp van „multipleklinken." De eisch, dat het wisselbord ook ingericht moet zijn voor aansluiting •van toestellen met enkeldraadsgeleidingen moge hierbij vervallen. De groote rol, die de telefonie in den jongsten grooten oorlog aan het front gespeeld heeft, en het groote belang van goed ingerichte wisselborden voor een snel en gemakkelijk tot stand brengen der gewenschte verbindingen, rechtvaardigen alleszins die meerdere eischen. Het volgende citaat, uit de beschouwingen van een Comman dant van een Fransche telegraafafdeeling over de beteekenis der telefonie en telegrafie aan het front moge hier op zijn plaats zijn. nl'attaque est commencée, et, la baïonnette haute, les hommes s'élancentLes unités de combat se succèdent, obéissant aux ordres que leurs chefs re?oivent et leur transmettent. Les resolutions sont prises avec calme etsansacoup. 1020

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 18