Partout, au milieu du tumulte sans example de la lutte, on sent comme une direction supérieure, qui ne laisse rien au hassard, réalisant petit a petit le plan de résistance ou le plan d'offensive. Cependant plus au loin, le généralissime, les généraux commandants d'armée, les chefs des corps d'armée, des divisions, des brigades, les cartes étendues devant les yeux, pointent, tracent des indications et donnent des ordres. Tout cela ne peut se faire que grace aux réseaux téléphoniquès soigneusement établés." Het schema in figuur 15 geeft weer, hoe in den loopgravenoorlog, de generalissimus van het Fransche leger verbonden is met de com mandanten van zijn legers, deze met die van de legerkorpsen, enz. Van hoeveel belang kan het nu niet zijn, dat de wisselborden, in een dergelijk telefoonnet, aan bovenstaande eischen voldoen, opdat gelijktijdige bevelen gegeven kunnen worden aan twee ondercom mandanten, waardoor dus weer aan tijd bespaard wordt. Beschouwen we het schema nader, waarbij direct zij opgemerkt, dat het net aanvankelijk niet zoo ingewikkeld zal zijn, doch in hoofdzaak zal bevatten de voorwaartsche verbindingen. De verbin dingen, ongeveer evenwijdig aan het beloop der stelling loopende, worden later aangelegd, ter verkrijging tevens van reserve-verbin dingen, wanneer een der lijnen door het vijandelijk artillerievuur als anderszins vernield mocht zijn. De zone van de algemeene kwartieren van de legers vormt de scheiding tusschen de verbindingen in eerste linie met die in tweede linie, dit zijn de verbindingen met het achterland. Deze verbindingen, zoowel telefonisch als telegrafisch, zijn grootendeels of geheel, reeds bestaande lijnen van den Rijks Telegraaf- en Telefoondienst. In dit net staan natuurlijk de grootere centraalwisselborden, voorzien van multipleklinken, en behoorende aan genoemden Dienst. Het bedie ningspersoneel wordt dan gevormd door het personeel van dien Dienst, dat al dan niet of gedeeltelijk wordt gemobiliseerd. De lijnen in eerste linie tot aan de zone der Regimentskwartieren zijn deels staatslijnen, deels door de telegraaf-afdeelingen in oorlogs tijd geslagen lijnen, ter aanvulling van de eerste. In dit net vinden de kleinere schakelborden, zooals beschreven, toepassing. De lijnen tusschen de zones der Legerkwartieren en die der Le gerkorpsen bestaan uit blanke lijnen op palen met isolatoren. Van de laatste zone tot die der Regimenten bestaan zij uit geïsoleerden veldkabel, vluchtig aan boomen of aan lichte kunstmatige steunpun ten (bamboe's) gehangen of bevestigd. Al die lijnen zijn dubbellijnen om zoo min mogelijk hinder te hebben van storende inductie ver- 1021

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 19