Het 4de regiment Tunesische tirailleurs nam in 911 deel aan de operaties in Marokko en onderscheidde zich bij die gelegenheid, vooral wat uithoudingsvermogen betreft, van de regimenten Algerijn- sche tirailleurs. Piquet schrijft zulks toe aan het feit, dat de Tunesische milicien veel jonger is dan de gemiddelde Algeiijnsche vrijwilliger, terwijl het mogelijk is bij de loting een zeer scherpe physieke selectie te houden. In 1914 vertrok hetzelfde regiment van Marokko naar het front en maakte met het 8ste regiment zouaven, het vreemden-legioen en het 7de regiment Algetijnsche tirailieurs deel uit van de later zoo bekend geworden 1ste Marokkaansche divisie. Deze divisie onderscheidde zich in den slag aan de Marne, werd in haar geheel driemaal eervol vermeld, terwijl de regimenten ieder afzonderlijk twee tot vijfmaal eervol vermeld werden. Bij de instelling van de fouragère in de kleuren van het oorlogskruis werd ze aan de 4 regimenten dadelijk uitgereikt (i). Toen in Tunis de mobilisatie gelast werd, werd tevens een premie van 200 francs, een soldij van 25 centimes daags, een onderstand van 75 centimes daags aan de achterblijvende vrouw met 25 centimes verhoogd bij uitzending naar Frankrijk, toegekend aan elk, die zich „a titre algérien" verbond. Ten getale van 300CO(2) vertrok een eerste contingent naar Algiers, van waar uit het Algerijnsche en Marokkaansche troepen naar Frankrijk werd gezonden. De uitbetaling van den onderstand gaf aanleiding tot allerlei geknoei, omdat de vrouwen, volgens de adat, zich niet persoonlijk tot de Fransche ontvangers mochten wenden, maar dit aan manlijke (t) Illustration, 21-7-17. (2) Volgens den Secretaire de la Commission des Affaires extérieures et coloniales Georges Boussenot was dit contingent als volgt samengesteld; Sterkte der troepen bij de mobilisatie (alleen Int-)11,889 De lichtingen 1914 en 1915 bij de mobilisate ingelijfd 5.566 Vrijwiligers van alle categorieën 3 jaar, 4 jaar en voor den duur van den oorlog2.103 Reservisten14.092 (Georges Boussenot, La France d'Outremer participe a la guerre) Totaal 33.650 Het Fransche contingent uit Tunis vertrokken, bedroeg Actieve leger en vrijwilig geëngageerden Reserve van het actieve leger Territoriale leger en reserve van het terr. leger 2.593 3.084 1.673 Totaal 7.350 1030

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 28