verspreidt, ten toon stelt, aanslaat of ter verspreiding in voor raad heeft. Over artikel 44 (52) werd reeds vroeger gesproken: indien een ambtenaar door het begaan van een strafbaar feit een bijzonderen ambtsplicht schendt of bij het begaan van een strafbaar feit gebruik maakt van macht, gelegenheid of middel hem door zijn ambt ge- geschonken, kan de straf met een derde worden verhoogd. De in dit artikel aangegeven gemeene misdrijven zijn reeds boven vermeld en kan daarheen verwezen worden. In het laatste lid volgt de gelijkstelling van den verspreider van opruiende geschriften aan den dader zelve; in het gemeene recht wordt de verspreider niet zoo zwaar getroffen, gelijk te lezen valt in artikel 132 (161) in vergelijking met artikel 131 (160) De maxima der vrijheidstraffen verhouden zich als 3: 2. Over artikel 131 van het Militaire Strafwetboek is bij de uiterste linkerzijde bij de behandeling in de Tweede Kamer veel te doen geweest: die door een sein, teeken, voorstelling, toespraak, lied, geschrift, of afbeelding de tucht onder de krijgsmacht tracht te ondermijnen, of, die met de strekking van het geschrift of afbeel ding bekend, zoodanig stuk verspreidt, ten toon stelt, aanslaat of ter verspreiding in voorraad heeft, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste drie jaren. Indien het feit is gepleegd in tijd van oorlog wordt de schul dige gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste tien jaren. Met gelijke straffen wordt gestraft hij, die het wapen van Neder land, van den Koning, van een lid van het Koninklijk Huis of van den Regent, Nederlandsche vlag, wimpel of een regimentsvaandel of regimentsstandaard beschimpt. Wanneer men ondermijning van de krijgstucht wil hebben en handelingen pleegt, die geen bepaalde misdrijven op het oog heb ben, zou men zonder een bijzonder artikel ter zake dien persoon niet kunnen treffen, vandaar dit artikel. Het zijn de handelingen van hem, die gemeenlijk voor een poli tiek doel om het Leger tot instrument van een bepaalde partij bijv. ter zijner tijd te maken hartstochten gaat aanwakkeren of opwinding te weeg brengt. Door de opname van de woorden „tracht te onder mijnen" heeft men een uitbreiding gegeven aan handelingen, die zon der dat maar al te dikwijls geen strafbare poging zoude opleveren in het raam van artikel 45 (54) van het gemeene strafwetboek gezien. Een scherp debat volgde naar aanleiding van de strafbaarstelling van eventueele beschimping van het wapen van den Koning en 1136

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 32