d. diefstal, verduistering en heling. In den Vlen titel worden eenige misdrijven betrekking hebbende op diefstal, verduistering en heling behandeld. In de nog van kracht zijnde Crimineele Wetboeken voor Land- en Zeemacht heeft men tal van artikelen, handelende over strooperijen diefstal en roof, doch veel, wat daar vermeld staat, is verdwenen in de Wetgeving, die hier besproken wordt. Men heeft gemeend en terecht, dat in het gemeene strafrecht de onder de artikelen 310 (362) e v. en in artikel 321 (372) e. v. vermelde in verband gebracht met artikel 44 (52), (waarvan ook in de vorige paragraaf sprake was) voldoende gelegenheid aan den militairen rechter gaf om een militair ter zake behoorlijk te kunnen treffen, zelfs het beroemde misdrijf van diefstal in de chambree, is verdwenen; slechts enkele misdrijven heeft men behouden, die herinneren aan de oude Crimineel Militaire Wetboe ken, als diefstal bij inkwartiering, die van den sauve-garde (zie artikel 188 en 189 van het C. W. voor het Krijgsvolk te Lande), terwijl men den plunderaar in de artikelen 136 en 137 ook bedacht heeft. Artikel 134 luidt nu: met gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren wordt gestraft hij die diefstal pleegt en daarbij misbruik maakt van de gelegenheid, hem verschaft door zijn inkwartiering of door zijne huisvesting op openbaar gezag. Artikel 135: met gevangenisstraf van ten hoogste negen jaren wordt gestraft diefstal door een militair gepleegd op een onder eene bijzondere bewaking of bescherming gestelde plaats. Zonder eenige verdere bespreking laat ik nu volgen artikel 136: Met gevangenisstraf van ten hoogste twaalf jaren wordt als schuldig aan plundering gestraft: 1 Io de tot eene op voet van oorlog gebrachte krijgsmacht behoorende militair, die bij het plegen van diefstal misbruik maakt of dreigt te maken van macht, gelegenheid of middel hem als militair geschonken 2o de aan de militaire rechtsmacht onderworpen persoon bij een op voet van oorlog gebrachte krijgsmacht in dienstbetrekking zijnde of haar met toestemming van de militaire overheid vergezellende of volgende, die bij het plegen van diefstal, misbruik maakt of dreigt te maken van macht, gelegenheid of middel, hem door zijne betrekking tot de krijgsmacht geschonken. Indien het feit is gepleegd door twee of meer vereenigde personen, worden de schuldigen gestraft met den dood, levenslange gevangenis straf of tijdelijke van ten hoogste twintig jaren. 1138

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 34