dienst heeft te verrichten, gedurende ten hoogste acht dagen; 4o licht arrest van ten hoogste een en twintig dagen; 5o verzwaard arrest van ten hoogste veertien dagen; 60 streng arrest van ten hoogste veertien dagen; 7o verlaging, indien de gestrafte behoort tot een onderdeel der krijgsmacht, waarbij de mindere militairen in klassen zijn verdeeld 80 plaatsing in een tuchtklasse. De bijkomende straffen voor onderofficieren én minderen bestaan in lo inhouding van soldij; 2o vermindering van kost-doch alleen voor onderofficieren, die een rang minder dan die van sergeant bekleeden en; 3o voor minderen bovendienverbod om buiten dienst wape nen te dragen. De Lezer zal het met mij, hoop ik, eens zijn, dat vorenstaande artikelen voor de Landmacht h.t.l. niet onveranderd over te nemen zijn; de toestanden verschillen zoo bij die in Nederland, dat men dienaan gaande wel de noodige wijzigingen in het leven zal hebben te roepen. Hoe de oplegging van de hierboven genoemde straffen geschiedt, wordt nu uitvoerig in de Wet behandeld, doch het wil mij voorkomen, dat in deze vluchtige schets daarvoor geen plaats behoeft ingeruimd te worden; alleen wijze ik op de gradaties van licht arrest, waar onder wij voor de onderofficieren en minderen het zgn. kwartier arrest behooren te verstaan het verzwaard arrest, wat dan kamerarrest voorstelt, en ten slotte het streng arrest, wat provoost voorstellen moet; de politiekamerstraf is afgeschaft. De duur der arreststraffen bedraagt ten minste een dag. Over verlaging als bijkomende straf opgenomen in het Wetboek van Militair Strafrecht spraken wij reeds vroeger en behoeft na het daar opgemerkte een verdere bespreking thans als disciplinaire straf niet. Hetzelfde geldt voor de plaatsing in een tuchtklasse. In de tweede af deeling van deze paragraaf wordt gehandeld over de straffen bij een leger te velde op te leggen; deze worden hier slechts even vermeld. A. Voor officieren lo berisping; 2o arrest van ten hoogste veertien dagen; B. Voor onderofficieren-, lo berisping; 2o licht arrest van ten hoogste veertien dagen; 1148

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 44