1. de lange diensttijd in de subalterne rangen, waarin men slechts bij uitzondering eene eenigszins verantwoordelijke betrekking ver vult, en waarin men als luitenant ongeveer dezelfde diensten ver richt als de hoogere onderofficieren; 2. de geringe kans om de hoogste rangen te bereiken, 3 de korte tijd, welke aan hoofdofficieren, voor wie de kolo= nelsrang niet bereikbaar is, wordt gegund om in eene min of meer zelfstandige en verantwoordelijke betrekking, welke ook in de burgermaatschappij eenig aanzien geniet, te dienen. Deze toestand is uiteraard in hoofdzaak een gevolg van de beschik bare plaatsen in de verschillende rangen, niet uitsluitend, want bij de genie heeft het groote verloop onder de officieren niet weinig bij gedragen tot de zooveel snellere bevordering voor hen, die het leger trouw bleven. De thans van kracht zijnde formatie van de infanterie waarbij rekening is gehouden met de verschillende z.g. tijdelijke formatie wijzigingen is opgenomen in Bijlage A. Gaan wij thans na, welke middelen kunnen worden aangewend, om eene gunstiger verhouding tusschen de verschillende rangen in het leven te roepen Hierbij dient echter op den voorgrond te staan, dat het creëeren van baantjes, uitsluitend ter wille van de promotie, behoort te zijn uitgesloten. Invoering van het divisie- en regimentsverband voor de troepen op Java zou ongetwijfeld leiden tot eene meer op tactische grond slagen berustende legerorganisatie en eindelijk onze landmacht ver lossen van de thans bestaande indeeling in gemengde brigades, welke zeer zeker van nut is geweest, doch haar tijd verre heeft overleefd. Onze 21 veldbataljons zouden dan zijn te organiseeren tot 7 re gimenten a 3 bataljons, deze weer in 2 divisies a 3 regimenten en een zelfstandig regiment buiten divisieverband, voor eenige bijzon dere bestemming. Tegenover een winst van 2 divisie- en 7 regimentscommandanten, ieder met een kapitein-adjudant, staat echter niet alleen een in krimping met 4 afdeelings - tevens brigadecommandanten met hunne adjudanten, die als regel kapitein zijn, maar bovendien zullen op Java alle plaatselijk commandanten met hun adjudanten moeten vervallen. Het zal toch bezwaarlijk zijn vol te houden, dat een regiments commandant, die slechts drie bataljons en wellicht een mitralleuraf- deeling onder zijne bevelen heeft, niet tevens als garnizoenscom mandant zou kunnen optreden. Alleen voor het regiment buiten 1010

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 4