Om 1.50 u.n m. kregen de Luitenants t/z 2 kl. Angel en Wenig bevel met de torpedokano's naar de mond der rivier te gaan, om, voor het geval vijandelijke schepen wilden binnendringen, deze met de torpedo's aan te vallen. Zij moesten echter het stuk passeeren, dat bestreken werd door de op de „Somali" vurendeEngelscheschepen en alwaar door de engte van den rivierarm een sterke stroom stond. Beide kano's sloegen daardoor om, doch één wist men toch nog naar de Simba Uranga monding te brengen. De torpedokano is een geïmproviseerde torpedoboot. wee kano's (ieder van 5-6 M lengte) worden met dwarslatten stevig verbonden en door twee achter op iedere kano zittinde matrozen geroeid. In het midden van deze verbindingen bevindt zich evenwijdig aan de lengte-as de kano's een lanceerinrichting, een glij-baan, waarin een gleuf, in welke weer de nok van de torpedo past. De torpedo zelf hangt dan tusschen de de kano's, maar reeds in de gleuf, en wordt eerst van de takels los gemaakt, als zij moet worden gelanceerd. Nadat de bevelhebber de „torpedoboot" in de gewenschte richting heeft gebracht en de torpedo vrij ligt op de glijbaan, wordt op het commando „Achtung! Schusz!'' het hoofdventiel geopend en vliegt de torpedo langs de glijbaan in het water. Ëij het afschieten kantelt als regel het vaartuig, iets wat minder prettig is, als men weet, dat de Rufidji wemelt van krokodillen. Bij avond werd de ligplaats van de „Königsberg" verlegd en de mas ten enz. volledig met groen en klapperbladeren gecamoufleerd tegen Engelsche hydroplanes. In dien avond liep het schip op een zandbank en het ontving den volgenden <lag toch vuur. De camouflage was dus voor de vliegtuigen niet voldoende geweest. Nogmaals raakte het schip aan den grond en dreigde zelfs om te slaan, maar met hoogwater kwam het weer vlot. De Engelschen beproefden nu den toegang tot de Rufidji (uitgang naar zee) te stoppen door een kolenschip de „New Bridge", tot zin ken te brengen, een 3000-tons-stoomschip van de Union Castle Line. Dank zij de dapperheid der Engelsche bemanning, die de stellingen aan weerszijden van de Simba-Uranga-monding moest passeeren, gelukte het haar inderdaad de „New Bridge'' tot zinken te brengen. Versperd was de uitgang naar zee echter niet, want de Engelschen kenden blijkbaar de nautische omstandigheden van de Rufidjidelta niet. De Kikunya-arm is bij hoog water zeer goed te bevaren. De Engelschen hielden de „Königsberg'' geblokkeerd en deden dagelijks watervliegtuigen opstijgen om op de hoogte te blijven van het Duitsche schip. 1051

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 51