Toen de „Rubens" werd gemeld, wilde de „Königsberg" uitloopen, doch dit gelukte niet wegens de blokkade. Na vernietiging van dezen blokkadebreker (l> ontving kap. t/z. Looff bevel van de Admiraliteit: „Schutztruppe unterstützen, jedoch gefechtsbereit bleiben". In opvol ging hiervan gingen 5 Officieren en 100 man naar Kigomen en Moschi. (2) In de maanden April en Mei 1915 werden aan de mondingen der armen vele gevechten geleverd tegen Engelsche vaartuigen, die aldaar landingen verrichten. In Juni 1915 werd het blokkade - eskader versterkt door twee moderne van de Vlaamsche kust gekomen monitors, scheepjes met betrekkelijk weinig diepgang, doch bewapend met twee kanonnen, van 15 c.M., 2 houwitsers van 12 c.M. en 10 mitrailleurs. Den 6den Juli 1915 om 5*® u. v. m. geeft Looff het bevel „Kiar Schiff zum Gefecht", aangezien de monitors en twee kruisers den Kikunija arm binnengedrongen waren en verder stroom op stoomden. (Het landen had de Engelschen kennis doen krijgen van de bevaar baarheid van dezen arm). Spoedig verschenen twee vliegtuigen boven de „Königsberg" en om 6 uur openden de Engelsche schepen het vuur. De „Königsberg" kon op dit tijdstip haar ligplaats niet wijzigen, er was te weinig water. De vliegtuigen regelden het vijandelijke vuur, waarvan de schoten eerst in de mangrovewildernis sloegen om allengs naderbij te komen. De „Königsberg" was weldra gelegen in het midden van talrijke water zuilen, veroorzaakt door de 15 c. M.-projectielen. Om 8 uur v. m. kreeg de „Königsberg" de eerste treffers, die twee man doodden en 8 10 man verwondden, Door het vuur van de „Königsberg" kreeg de monitor „Mersey" een voltreffer naar achteren, waardoor het schip zoodanig beschadigd was, dat het naar zee terug moest. Deze artilleriestrijd duurde tot 6 uur 's avonds, nadat de Engel schen 7C00 granaten en de „Königsberg" er 500 verschoten had. Het Duitsche schip had 10 voltreffers (6 man gedood, 30 gewond). Dien avond liepen de Engelsche schepen weer naar zee terug. Zondag, den llden Juli 1915 bericht Korv. kap. Schönfeld, dat weer de monitors en vijandelijke Kruisers den Kikunya-arm binnen stoomen. Evenals den 6den Juli leiden vliegtuigen het vuur van het scheeps geschut. (1) Zie voor de „Rubens" blz. 584 van dezen jaargang. (2) Verg. ook blz. 580 van dezen jaargang. 1052

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 52