De projectielen hagelden op de „Königberg", Door de eerste treffers werden de voorste drie geschutbedieningen gedood. Een werkzaam vuur kon de „Königsberg" wegens gebrek aan observatie niet afgeven, daarbij waren vele der bedieningsmanschappen gedood, de onderofficieren en officieren stonden aan de stukken. De vliegtuigen wierpen daarbij bommen omlaag. Kort voor den ondergang van „Königsberg" wist de Luit. t/z. 2de kl. Niemeijer nog een vlieger omlaag te brengen, die met zijn toestel in ae Rufidji viel.NlEMEijER zelf werd even daarna bij zijn stuk gedood door een scheepsprojectiel. Kapt t/z. Looff was tweemaal zwaar gewond, de eerste officier, kapt.-luit. t/z. Kock had het commando. Het achterschip brandde reeds en de munitie was in de lucht gevlogen. Daar door de brand gevreesd werd, dat het schip zeifin de lucht zou vliegen en daar het geschut niet meer te bedienen was èn door beschadiging èn door de verwondingen der bedieningen geeft Looff, die weer tot bewustzijn was gekomen, bevel om het schip te verlaten, terwijl de eerste officier Kock als laatste op het schip dit door middel van een torpedo doet springen. Door het vijandelijke vuur en den sterken stroom worden nog velen gedood of verdrinken. De rest der manschappen marcheeren naar het 4 uren verder ge legen Feldlazarett Neustietten. En hiermede is met de „Königsberg" de Duitsche vlag op dit ge deelte van den Indischen Oceaan verdwenen. Officieren en beman ning hebben echter nog een werkzaam aandeel genomen aan de verdediging te land. Het Engelsche Eskader bestond uit: Chatham Weymouth Dartmouth 5_00 ton, 10 kanonnen van 15 c.M. Severn monitors van 1500 ton, 2 kanonnen vanlSc.M. Mersey 2 houwitsers van 12 c.M. 10 mitrailleurs. Pioneer, kleine kruiser met 10 kanonnen van 10 c.M. Kinfouns Castle, hulpkruiser, Een groot bewapend vliegtuig moederschip, 6 wachtschepen met 7 c.M -geschut bewapend, twee hydroplanes. 1053

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 53