vende toestellen kunnen dan na hun gesprek weer elk afzonderijk afschellen, waarop ook zij vrij kunnen worden gemaakt. Om het gesprek te controleeren, wordt weer op de graduator- knop gedrukt en tegelijkertijd de hoofdsleutel naar zich toe gehaald. De centraalbedienaar kan nu eveneens met behulp van den hoofdsleutel en den spreeksleutel, of met den post door hetlinker- koord, of met de posten door de middelste en rechterkoorden ver bonden, afzonderlijk spreken. Zoo ook kan met behulp van hoofdsleutel en weksleutel op gelijke wijze de posten afzonderlijk worden opgeroepen. De stand van den hoofdsleutel is in beide gevallen naar voren (spreekstand), terwijl voor de linkerstop de stand van den spreek- en weksleutel naar achteren en voor de beide roepstoppen naar voren is. De spreek- en weksleutels worden weer zoo spoedig mogelijk in den ouden stand teruggebracht. Voor het onderzoeken van koorden en geleidingen gelden de zelfde regels als bij het gewone Ericsson wisselbord. Om aan den 4den eisch (zie blz 1020) te voldoen, wordt het wissel bord voorzien van multipleklinken. Elke klink krijgt dan een neven- klink, die zoodanig met de eerste klink is verbonden, dat de lange- en de korte buitenveeren twee aan twee aan elkaar zijn verbonden. Moet dus een gesprek gevoerd worden tusschen b.v. 5 toestellen, dan wordt de multipleklink van den aanvrager (oproeper) mede benut, waarin dan de linkerstop van de tweede verbindingsgroep wordt gestoken. Voor het wekken der vier andere posten wordt nu gebruik gemaakt van de beide betreffende hoofdsteutels. Afzonderlijk afschellen heeft hier als te voren weer plaats, alleen geeft het eenige moeilijkheden, wanneer de post, waarvan beide klinken in gebruik zijn, eerder dan de andere posten afschelt. Zijn beide aangesloten sluitsignalen, zullen dus overgaan, waarop de centraalbedienaar natuurlijk de beide bijbehoorende sloppen uit de gewone en de multipleklink zal halen. Hierdoor wordt evenwel de doorverbinding tusschen de verbin- dingsgroepen verbroken, hetgeen echter weer hersteld kan worden door van de multipleklink van een der overblijvende posten gebruik te maken. Als regel zal de aanvrager evenwel tot het laatst aan de telefoon blijven en bovengenoemd euvel zich dan niet voordoen. Moeten meer dan 5 posten aangesloten worden, dan worden van meerdere verbindingsgroepen gebruik gemaakt. 1159

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 61