van hetgeen in werkelijkheid door hen zelf zou worden waargeno men of ondervonden (weerstand, verliezen). Ten einde zoowel den A. B. als de onderaanvoerders in staat te stellen overeenkomstig de werkelijkheid bevelen uit te vaardigen of meldingen te doen, is het noodzakelijk hen zooveel mogelijk de beschikking te geven over de verbindingsmiddelen, welke ook in werkelijkheid ten hunnen dienste zouden staan, dus niet alleen bereden ordonnansen en wielrijders, maar ook de telefoon- en seinbrigades, (zoo noodig rijwielen inhuren, ordonnansen van bereden korpsen). Aangezien ook de leider zelf zoowel met den A. B. als met de onderaanvoerders in verbinding moet staan om op de hoogte te blijven van het verloop der handelingen en van de voornemens der verschillende bevelhebbers, zal ook hij over de noodige verbindings middelen moeten beschikken. Bij het optreden van niet te groote verbanden zal gewoonlijk met een adjudant en eenige ordonnansen kunnen worden volstaan. Bij groote verbanden zal het gebruik van eigen telefoonverbindingen en de beschikking over enkele bericht- officieren en meerdere ordonnansen noodig zijn. Is de partij, waarbij de deelnemers zijn ingedeeld, gebonden aan een lijdelijk optreden [(voorposten, passieve verdediging), dan kan de leider reeds van te voren een volledig schema ontwerpen voor het optreden van de tegenpartij, en de omtrent deze te verstrekken gegevens reeds vóór den aanvang der oefening geheel op schrift stellen, hetgeen uiteraard de leiding belangrijk vergemakkelijkt. Hoe meer initatief en vrijheid van handelen zijn gelaten aan de partij, waarbij de deelnemers zijn ingedeeld, des te meer kans bestaat er, dat de oefening anders verloopt dan de leider zich dit had voorgesteld. Gewoonlijk zullen dus slechts de allereerste berichten omtrent den vijand te voren kunnen worden op schrift gesteld, en zullen de verdere gegevens in verband met het verloop van de oefening moeten worden verstrekt. Een helder tactisch inzicht van den leider is bij eene dergelijke oefening een eerste vereischte. De leider wake er voor te veel in details af te dalen. Het doel van eene oefening, als hier aangeduid, is in de eerste plaats den A. B. de noodige gegevens te verstrekken voor het nemen van een besluit, en hiervan uiting te doen geven middels bevelen. In tegen stelling met de oefeningen op de kaart doen zich hierbij echter eenige belangrijke factoren gelden, welke op de kaart niet tot hun recht komen, n. 1. de werkelijke gesteldheid van het terrein, de tijd benoodigd voor het overbrengen van berichten en bevelen, de moge lijkheid, dat deze verminkt, te laat of in het geheel niet hunne be- 1063

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 63