gemiddeld 12 omdraaiingen per secunde kan geven, dan zal de klemmenspanning der batterij ook het 0,4 deel van die van den inductor kunnen bedragen. Immers het voltage neemt recht evenredig toe met het aantal perioden. De klemspanning van den inductor bedraagt gewoonlijk ongeveer 35 volt; van de grootere typen bedraagt zij 50 a 60 volt. Bij een klem menspanning van 0,4 x 60 volt - 24 volt, d. i. bij een gebruik van 16 tot 20 leclanché elementen kan dan in de lijn een wissel stroom worden, die zelfs geschikt zal zijn, verschillende wekkers in een lange geleiding, gelijktijdig te doen overgaan. Vóór het gebruik dient het instrument eerst behoorlijk afgeregeld te zijn. Omtrent het gebruik van een reserve batterij is te voren reeds een en ander meegedeeld. Mogen met betrekking tot de centraalposten de volgende voor deden voor het centraalbatterijsysteem boven het magnetosysteem aangevoerd worden, als bijvoorbeeld: le. dat de aangesloten telefoontoestellen geen inductor en geen microfoonbatterij meer noodig hebben en slechts dan een condensator aan de toestellen. 2e. dat de oproep en het afschellen na een gesprek, door middel van gloeilampjes automatisch plaats hebben, wanneer de telefoon van den haak genomen of weer aan den haak geplaatst wordt en dat ook andere controlesignalen door gloeilampen plaats vinden. 3e. dat de onderhoudskosten van de generale accumulatoren batterij op de centraalposten, die de voedingstroom voor de mi crofonen der aangesloten toestellen levert, lager zullen zijn dan die der afzonderlijke microfoonbatterijen aan de toestellen bij het mag neto-systeem. 4e. dat meer aansluitingsklinken op een zelfde oppervlak van het centraalbord aangebracht kunnen worden, waardoor dus aan bedieningspersoneel bespaard wordt, terwijl door de gloeilampen de verbindingen sneller en nauwkeuriger tot stand kunnen woor den gebracht. Toch zouden naar mijn meening die voordeelen alleen toegekend mogen worden aan grootere inrichtingen, die aansluiting moeten kunnen bieden aan eenige honderden toestellen, waarbij de aanleg der lijnen zorgvuldig moet kunnen plaats hebben, en waarvoor gezorgd moet kunnen worden, dat geen meerdere oorzaken aanleiding kunnen geven, tot storing in de symmetrie der geleidingen. 1163

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 65