Bij Marokko werd gewezen op een der gevolgen van de militie en den oorlog, nl. het ontwaken der nationalistische gevoelens en het zich bewust worden van zijne rechten. Volgens Camille FideK\) geschiedt hetzelfde in Algiers en heeft in 1918 de Fransche regeering gedeeltelijk toegegeven „en adoptant dès a présent un ensemble de réformes devant satisfaire les aspirations légitimes des musulmans algériens servant sous nos drapeaux et assurer aux populations indigènes de l'Algérie une plus large participation a la gestion des affaires de leur propre pays". In een schrijven namens den Minister van Koloniën aan onder- geteekende wordt o. a. beweerd, dat de in Algiers bestaande politieke verhoudingen van geheel anderen aard zijn dan die in Nederlandsch- Indië. Er mogen groote verschillen zijn, er zijn nog grooter overeen komsten De lezing zij aanbevolen van het hoofdstuk over de evolutie der Fransche koloniale beginselen in Hubert's „L'éveil d'un monde" en hoe keurt men de volgende passage uit een proclamatie van den gouverneur generaal van Algiers Lutaud, dateerend van 1914; „Depuis de longues années, il leur (aux indigenes) avait été loisible "de discuter librement. Une propangande inlassable s'était exercéê ",au milieu d'eux, et sous le voile du panislamisme aucune calomnie, „aucune attaque n'avaient été négligéesCette vile presse „arabe qui distillait sous tant de formes les poisons les plus subtils." Zoodat er niets nieuw is onder de zon. Dit opstel heeft in de eerste plaats tot doel gehad de beweringen te weerleggen, die zelfs op gezag van een onzer militie-specialisten werden verkondigd, nl. dat Nederland de eerste koloniale mogend heid zou zijn, die tot een experiment met inheemsche militie staat over te gaan, in de tweede plaats om wat meer licht te verspreiden over instellingen in de Fransche koloniën, die ten onzent, in Frankrijk zelf trouwens niet beter, veel te weinig bekend zijn. Als reden van zijne onbekendheid met de Inl. militie in de Fransche koloniën heeft men doen gelden de weinige literatuur daaromtrent bestaande. Onze bibliotheken bezitten inderdaad weinig lectuur betreffende koloniaal Frankrijk, althans wat betreft politiek en leger; omtrent cultures is men beter voorzien. Te Parijs vindt men echter in de bibliotheek van het Office Colonial (Galerie d' Orléans, Palais Royal) en in die van de Union Coloniale Frangaise (17 rue d Anjou) het noodige, terwijl ook de koloniale bibliotheek te Algiers goed U). Camille Fidel, La Paix Coloniale Frangaise. 1173

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 75