hindernis: 10-15, 15-25, 25-50, 50-75 M, resp. 500, 600,900 en 1200 granaten alsmede; omtrent het maken van openingen in dergelijke hindernissen met springstof, opgestopt in gaspijpen. Als regel dienen de kleine ondernemingen met artilleriesteun te worden volvoerd. De artillerie legt dan een vuurgordel om het aanvalspunt heen, terwijl verder de vijandelijke batterijen „in het gas" gezet dienen te worden. S. geeft een voorbeeld van een onderneming, uitgevoerd door 75 man, waarbij gebezigd werden 9 veldbatterijen. Wij noemen verder van de Juli-afleverlng de artikelen„Friedens- wille oder Kriegswille" en: „Das neue britische Heer". Die van Aug. geeft een artikel van Rohne over de „Reichswehr," met een voorwoord van den Alduitschen generaal Keim. De Reichswehr is, gelijk bekend, een beroepsleger; Rohne doet nu in het artikel verschillende maatregelen aan de hand om ervan te maken, wat er van te maken valt. In den loop van het beloog deelt S. mede, dat het vroeger al een heele toer was om het beroeps- onderofficierskader voltallig te houden. Ook daar dus!!! Verder vermeldt hij ook, dat in Duitschland mil. tijdschriften zoo weinig werden gelezen (Die höheren Behörden standen ihnen nicht gerade freundlich gegenüber. Auch dieübertriebeneGeheimniskramerei hat der Militarlitteratur geschadet). B. is een voorstander van tactische oefeningen op de kaart, hij bepleit plaatsing in elk garnizioen van minstens een voor de leiding bijzonder geschikt officier. We besluiten met mede te deelen, dat R. de vraag stelt, of een beroepsleger stakingsrecht heeft. Daarna een opstel over „Reichswehr und Democratie" van Generaal Francois, waarin deze zich een tegenstander toont van wat de Duitschers noemen „Milizheere". Vervolgens een artikel „Einst und Jetzt" en daarna een over de pro- Ententehouding van het Vaticaan. De Sept-afl. bevat weder een politieken brief van von Liebig, terwijl Balck zijn „Kriegserfahrungen" voortzet. Ditmaal over een aanval op een stuk Fransche stelling in het begin van 1917. Het opstel geeft inzicht in de enorme voorbereiding, welke aan zulk een aanval in den stellingoorlog voorafgaat. Zoo werden b.v. gedurende 3 weken voorbereidende oefeningen gehouden. Balck beklaagt er zich over, dat elk ontwerp-aanval door den naasthoogeren chef eerst goedgekeurd moest worden, hetgeen tot 1077

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 77