Fout is het om den uitvoerders de schuld te geven—zooals Joffre trachtte te doen. De troep is tekort geschoten zeker—; omdat de tacti sche opleiding verkeerd is geweest en zij niet van de noodige middelen was voorzien, om het gëeischte „offensive-quand même" door te voeren. Maar de schuld van dit alles valt op de leiding, d.i. in hoogste instan tie op Joffre, die 3 jaar lang de teugels van die voorbereiding in han den had gehad, De kapitale fout, „de strategische verrassing door den vijand", is uiteraard uitsluitend de fout van de leiding, terwijl evenzoo scherp in haar te laken valt: hare hoofdigheid om niet dadelijk de groote gemaakte fout te willen inzien. Komt in het vorenbesproken artikel, de Fransche legerleiding er niet bijster goed af in het daarop volgende opstel „Vom Heeressaufmarsch bis zur Marne" krijgt de Duitsche leiding, gedurende dezelfde periode, een beurt, terwijl daarin ook de particularistische neiging van de verschillende commandanten der legers ernstig becritiseerd wordt. Het Duitsche plan was een „verwaterd" Schlieffensch programma met verkeerde krachtsverdeeling en fout gebruik van de cavalerie. Het oorspronkelijke plan van Schlieffen wordt in het kort uiteenge zet en daarna gezegd: "Der harthirzigen Energie, die solchem ge- waltigen Plan zu Grunde lag, vermochte die weichere Natur des jungeren Molkte nicht zu folgen." Het artikel „Brückenbau im engl. Heere," dat ook tal van tech nische bijzonderheden omtrent de reusachtige prestaties op dat gebied gedurende den oorlog in Frankrijk bevat, getuigt wèl van de energie van den Brit. In den aanvang was niets op dit gebied aanwezig, nóch voorbereid, in 1918 bouwden de Engelschen8100 M. bruglengte. Onder „Rundschau" treft men aan een staatje van verschillende infanterie-organisatie vóór en bij het einde van den oorlogeen artikel over het mil. opleidings- en opvoedingswezen in Fr. en verder opgaven omtrent het Br. leger en marine. Onder „Literatur" bespreking van de boeken a. v. Bulow; „Mein Bericht zur Marneschlacht," mede een aanklacht tegen het opperbevel evenals b. v. Kluck; „Der Marsch auf Paris und die Marneschlacht" (dit werk wordt door den beoordeelaar, „bedeutsam" genoemd), en c. V. Stein „Erlebnisse und Betrachtungen aus der Zeit des Welt- krieges." Stein laat zich weinig gunstig uit over den bondgenoot Oos tenrijk. Van het begin af lieten dienstopvatting en discipline te wen- schen over, terwijl naarmate de oorlog duurde, dit erger en erger werd. „Es kam schlieszlich so weit, dasz sich zu einem Rennen bei Wien 1081

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 81