III. De zending van Hentsch met volmacht. Teneinde tegemoet te komen a/d blijkbaar i/h D. Hoofdkwar tier gevoelde onzekerheid, werd Lt. Kol: Hentsch v/d Gr. G. Staf n/d Obercommando's gezonden. Opzichzelf was deze maatregel niets bijzonders Reeds in '70 werd door het zenden naar de verschillende legerco's van Gen. Staf offn voorzien van aanwijzingen, zorggedragen dat de aldaar gegeven bevelen in overeenstemming waren m/d bedoelingen v/h Hkw- De juiste opdracht aan Hentsch schijnt niet bekend en zal hieromtrent wel geen afdoende zekerheid kunnen worden verkre gen, omdat Von Moltke, evenals Hentsch en de Chef v/d staf 2e leger, Gen. v. Lauenstein tijdens den oorlog zijn overleden. Het staat echter vast, dat Hentsch niet van een schriftelijke volmacht was voorzien. Bij het 2e leger is tusschen hem en het O K. overeenstem ming van inzicht verkregen. Bij dat O K. bestond in den avond van 8 Sept. geen twijfel, dat in verband m/d tact. en strat. toestand de terugtocht v/h le leger onvermijdelijk was en dat daarom ook het 2e leger terug moest. Aangezien de beslissing bij het 2e leger genomen, hoofd zakelijk gegrond was op den toestand bij het le leger, is het van zeer veel belang te weten, hoe bij dat leger het gevaar werd ingezien. Daarom volgt hier onverkort de meening v/d Chef v/d staf v/h le leger, Gen, v. Kuhl, Mil Wochenblatt No. 39 '19): ,,Uber die Auffassung des Oberkommando's der len Armee wahrend der Marneschlacht sei folgendes KlargestelltDie in der Flanke auftretende Gefahr wurde am 5 Sept. grell beleuchtet, als durch den Kampf des IV Res. Korps am abend die Anwesenheit starker feindlicher Krafte bei Dammartin festgestellt wurde. Der kommandierende General, v. Gronau, war auf eigenem Entschlusz zum Angriff vorgegangen, nachdem ihm schon am 4 Sept. bei Dammartin und südlich feindliche Krafte gemeldet waren- Seine Aufgabe war, die Flanke der Armee zu decken. Er glaubte, diese Aufgabe am besten durch den Angriff zu lösen, obwohl sein Korps nicht vollzahlig war Der kühne Entschlusz war eine grosze Tat. Er klarte die Lage auf Starke fr Krafte standen in unserer rechten Flanke zum Angriff bereit- Aber die Uberraschung, die der, soweit mir bekannt, erst fiir den folgenden Tag geplante Angriff uns bringen sollte, war vereitelt- Unverzüglich traf v- Kluck noch in dieselber Nacht seine Masznahmen, die schlieszlich dazu ftihrten, fast die ganze Armee nach der bedrohten Flanke herum zu werfen und den umfassend vorgehenden Feind selbst zu umfassen. Es ist damals behauptet worden, das IV Res. korps hafte eine Niederlage erlit- ten- Die Behauptung ist falsch. 10

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 10