Wie onzen schietbijbel heeft uitgevonden, ik weet het niet maar als hij wist hoeveel ontstemming, hoeveel zenuwachtigheid' hoe ontelbare grauwen en snauwen hij op zijn geweten heeft' mj zou geen rustig oogenblik meer hebben. Het is ontegenzeggelijk een heel stuk werk geweest, ons S. V. maar zooveel arbeid en gecijfer, zoovéél inspanning en nachtwaken daaraan moeten zijn ten koste gelegd, zoo wéinig praktische overwegingen vonden een plaats in dat gedeelte, dat de school- schietoefeningen bevat. „Die het voorschrift in elkaar zette, heeft nooit m/d troep geschoten hoorden we eens en een week geleden Wat een ellende dat lamme ding al niet heeft veroorzaakt"—deze opmer kingen om pittiger betoogen te verzwijgen. Waarom het schijfschieten „school" schieten moet heeten—och een woord en een peuteraar, die over dergelijke kleinigheden valt, maar een aanwijzing tevens, dat het schoolschieten erg schooisch, goed ingewikkeld en zeer knap moest zijn. Wat het dan ook inderdaad is zóó knap, dat noch minderen, noch meer deren er veel van begrijpen. Waarom bijv. moet oef. 3 moeilijker zijn dan oef. 4? Afstand beide 200 M- oef. 3 een schijf van I bij I, 40 M, oef 4 een schijf van maar even 1,70 bij 2,50 <vi „Daarop schiet je niet, daar gooi je met een steen naar," zegt Jan, als hij die formidabele strook- schijven ziet. Oefening 3 is lastiger dan 4, of moet het lastige gezocht wor den m het „kn. vrije hand" van 4 tegenover het „liggend vrije hand van 3? Of in de 7 patr. van 4, inplaats van de 5 scho ten van 3. Op grond van praktische ervaring zeg ik theorie". Schiet beide oefeningen - en U zult weten Oefening 5 is moeilijker dan 6; oef. 10 lastiger dan 12. Nog- maals, schiet- the proof of the pudding is the eating Maar ik dwaal af. Het was niet mijn bedoeling het S V te ontleden. Onze soldaat moet leeren schieten en hij is maar een een voudig man. Al die strookschijven, ringschijven, kwadraatschijven, zij ver vullen hem met een gevoel van ontzag. „Het moet toch wel erg moeilijk zijn dat schieten" gaat hem door het hoofd. Ga eens bij de recruten kijken Zij durven er amper op te vuren op die schijven. Overdrijving? Sla de menschen eens nauwkeurig gadeJavanen vooral zullen U geen twijfel laten en ge zult zien hoe lekker de man zich voelt, als het afgeloopen is. Het gaat hem alles te hoog. En de afgerichten hebben nog lang na het afexerceerën moeite met het bepalen van het mikpunt op die concours-schijven. Dezelfde menschen, zet ze nu voor de figuurschijven No 2 De tegenstelling is frappant, de menschen vol belangstelling, ze worden levendig, dié schijven begrijpen ze, daarop schieten ze 13

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 13