graag. En dan die paarden, kanonnen, mitrailleurs. De stemming van den troep op het hoogtepunt. Maar dat is het gevechts- schieten Ik haal dit alleen maar aan om erop te kunnen wijzen hoe aangenaam het schieten wordt, als de troep zich opgewekt gevoelt, hetgeen op de schietbaan allerminst het geval is. Alleen al het opzeggen van het beruchte lesje: naam, stamboeknum mer, oefening, afstand, houding, premie-eisch is voldoende om het heele pleizier te vergallen. Hoe wij het zouden wenschen? De troep komt op de baan. De sectie-commandant maakt de oefening bekend. De man komt voor, ontvangt zijn patronen. Nu wil de aanteekenaar weten: naam en brigade -om hem in het boekje te kunnen vinden. De baancomdt. wil weten of hij A-, B- of Scherpschutter is, om z.n. met een kort woord aan te manen tot wat meer spoed, als de man den tijd staat te ver doen met scharrelen a/d grendel, het niet snel weder omhoog brengen v/d kolf, e.d.g. en omdat het ook den baancomdt. belang inboezemt of de man voldoet of niet. Dus, de man komt voor: ,,Kromosentono, brigade 3, klas A." De baancommandant: „Vult magazijn." Wat een weldaad, welk een bron van ergernis verdwenen indien dit zoo ware! Gij, die misschien niet weet, hoe het nu toegaat, die dus mijn juichkreet hierboven nog niet op volle waarde weet te schatten hebt een weinig geduld. Straks zal ik voor U speciaal een voorstelling van „Het Lesje"-reserveeren- De man moet weten, wanneer hij premie kan verdienen. Wel, dat is hem tevoren meegedeeld. En hij is pienter genoeg om uit te maken of hij op dat punt tekort wordt gedaan. Ook al het overige, oefening, afstand, houding, is hem bekend gemaakt en de baancomdt is daar om bijv. een verkeerde vizierstelhng te doen verbeteren. Het is een algemeene klacht, vooral als de troep goed schiet: "je bent zóó door je premie-gelden heen Zou dit nu niet wat royaler kunnen worden geregeld, zoodanig, dat de "benoodigde" gelden (basis: a...2'/2 ets.) ter beschikking v/d Comp. Comdt. staan? Ik nam de moeite te berekenen, wat de man aan premie beurt, als hij, A-schutter, i/d gestelden maximum tijd niets dan r o- z g n schiet. Basis: a.1 cent-méér kan, bij een middelmatig schietende comp, zeker niet. Ziehier: Oef 1 geen premie de overige oefeningen opvolgend, in centen: 12—11 107 6''2 11 5/2 8-7-10-7. ti Een willekeur van cijfers, waarvoor ik geen verklaring vind. En als deze man binnen den maximum tijd schiet, verbetert de premie zeer onbeduidend. Bijv. schiet hij A2 in 2 seconden per schot, dus nog binnen den zelfs voor C- (Scherp-) schutters 14

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 14