geëischten tijd en kreeg hij niets dan rozen, dan ontvangt hij 13 centen Als er inderdaad geen geld is, schaf dan liever alle premies af. Men zou daardoor tenminste bereiken, dat ongepaste vroolijk- heid over deze schrielheid v/d schietbaan verdween. Ik had het juist over C-schutters. Die benaming is een fout en houdt geen rekening met de gevoelens v/d troep. Noem den man „Scherpschutter"-, dat is een eerenaam en wordt ook als een eerenaam beschouwd door zijn kameraden. Men heeft te doen met levende menschen en niet met nummers, cijfers en letters. Wat verder de premiën betreft, in het 1. M. T. van 4 April j. 1. betoogt de kapitein Creutz Lechleitner de wenschelijkheid om aan schutters eener lagere klasse de premie v/d hoogere te ge ven, als zij a/d voor die hoogere klasse geldende eischen hebben voldaan. Wenschelijk is het, maar bij de tegenwoordige regeling, waarbij de schutters van een hoogere klasse de premie eener lagere niet kunnen toegewezen krijgen, is dit niet mogelijk De A-schutter, die veel B-premies verdiende, kan geen A-schut ter blijven, maar de B-schutter, die geen scherpschutter worden wil, kan niet worden gedwongen a/d scherpschuttersproef te voldoen Voor den B-schutter toch is het makkelijker om bij de oefn. premie te verdienen, dan voor den scherpschutter en ik maakte het nu reeds eenige malen mede, dat scherpschutters bij de herhalingsproet en B-schutters bij de scherpschuttersproef zich lieten zakken, omdat in de B-klasse meer premie gemaakt wordt dan in de C-klasse. Vooral de tegoed gedane premie voor de herhalingsproef is daartegen een onvoldoend tegenwicht. De regeling, door kapitein Creutz voorgestaan, zou een en ander nog méér in de hand werken. Voor de eer alléén doet men het niet. De scherpschuttersproef is een zeer twijfelachtige waardemeting van 's mans schiet-kundigheid en men zou beter doen hierin de uitkomsten v/h doorloopen schietjaar te laten beslissen. Men bevordere den A- of B- schutter tot scherpschutter als hij bijv. bij 80°/0 v/d oefeningen voldeed aan B- eischen of bij 60°/0 aan scherpschutters-eischen en men late hem scherpschutter als hij na het schietjaar bij 90°/0 der oefeningen B- of bij 70°/0 scherp schutters-premie behaalde. Te makkelijk moet het niet gaan, maar ook niet te moeilijk en in geen geval is het raadzaam een scherpschutter, die gedurende het geheele schietjaar doorloopend bewijzen gaf een uitstekend schutter te zijn, die onderscheiding te ontnemen door het mislukken van een proef. Het moet wel dikwijls aanleiding zijn tot het dooden van 's mans ambitie gedurende de rest van zijn diensttijd1). Bij bevordering tot scherpschutter geve men een ruime beloo ning, f 25 bijv. en als hij na het schietjaar, op grond van ver- Volkomen juist Red. 15

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 15