De vraag doet zich voor, of een territoriale indeeling van Java, al dan niet aangepast aan de dislocatie der divisiën, nog noodig en gewenscht is, of dat te verkiezen is, aangelegenheden niet tot het gebied der divisie behoorende, rechtstreeks door het D. v. O- te doen behandelen. Voor beide methoden is wat te zeggen; de kans bestaat echter, dat indien de Div. Comdt. tegelijk territoriaal bevelhebber is, zijn hoofdtaak OPLEIDING der divisie" in het gedrang geraakt zoodat, bij be houd van eene territoriale verdeeling, een aparte territoriale comdt. overweging zou verdienen. In elk geval, als men ter decentrali satie, eene terr. indeeling zou willen behouden, dan zij het eene werkelijke decentralisatie en geen schijnvertooning, want an ders kan men goedkooper het departement rechtstreeks laten „schalten und walten-" Nog een andere vraag is, of indien het Div. verband wordt ingevoerd, de Inspecteurs der wapens (de Genie uitgezonderd) al dan niet zouden kunnen vervallen Rest ons thans nog aan te stippen de vredes lislocatie. Beginselen daarbij behooren te zijn A. Ter wille v/d oefening dient, v. z. v. mogelijk, het Regt in één garnizoen te zijn vereenigd B. Voor garnizoen komen vooral in aanmerking plaatsen, welke, eerder dan andere, object zouden kunnen zijn van een coup de main (Batavia, Cheribon, Semarang, Soerabaja en Tjilatjap). C. Ter wille v. d. zuinigheid dient echter alleen voor zoo verre in verband met A en B mogelijk gebruik te worden gemaakt van bestaande kampementen In verband hiermede dienen n m o. te worden gelegerd: Het 1ste Regt- te Mr- Cornelis 2de Cheribon 3de Tjimahi (c. q. deels te Bandoeng) 4de Semarang 5de een baton te Soerabaya en 2 barisanbatons op Madoera 6de Malang 7de Tjilatjap of nabijheid 8ste Solo (legioen) 9de Solo (legioen) De Regtn 1, 2 en 3; 4, 5 en 6; 7, 8 en 9 vormen resp. de inf. der 1ste, 2de en 3de Divisie. Standplaatsen der Div. commandanten: Batavia, Soerabaya en Solo; die v. d- comt v. h. 3de en 5de Regt resp. Tjimahi en op Madoera. We hopen, dat een onzer lezers deze vragen eens in het tijdschrift zal willen behandelen. Redactie. 31

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 31