meer beperkt. Stal en grashok ontbreken het aantal bedienden kamers is teruggebracht tot tweeDat een luitenant der cav. twee dienstpaarden moet houden, is blijkbaar aan de aandacht ontsnapt. Hoe een gehuwd luit- met drie grootere kinderen, die thuis nog al eens te werken heeft, met een huisjongen, kokkie en baboe, die onderling niet getrouwd zijn, een dergelijk huis moet bewonen is werkelijk een raadsel- Nog moeilijker wordt het vraagstuk, indien die off bereden is- Voor het paard kan een gedogan worden opgezet, een grashok wordt daarbij blijkbaar overbodig geacht. Waar de mil. paardenoppasser, c. q. met ge zin moet blijven, wordt aan de vindingrijkheid van zijn heer overgelaten. Een garnizoensarts, die verplicht is tot het houden van een auto, krijgt wèl een extra bediendenkamer voor den chauffeur; voor de auto is echter geen bergplaats uitgetrokken. Ten slotte is vervallen de z g waterkamer, de aangewezen plaats voor de saringan en tempajans met drinkwater- Nu men op sommige plaatsen waterleidingen heeft, welke nu en dan wel eens water geven, moet men ook in de minder bevoorrechte garnizoenen maar zien zijn watervoorraad te bergen- Het zal toch wel niet de bedoeling zijn de aanrechtkamer daarvoor te bezigen? Een gebruiksaanwijzing voor de luit. woningen van het laatst- vastgesteide type zou werkelijk geen overbodige luxe zijn Dit wat betreft de woningen 5de kl. Ook op de kapiteinswoningen (4de kl.) is danig beknibbeld 10 a 15 M2 op de kamers, 15 M2 op de galerijen, 1 bediendenkamer minderwaterkamer als bij woningen 5de kl- Van de 4 kamers, waaronder dus begrepen het kantoor, zal één slaapkamer 30 M2 groot moeten zijn (inderdaad geen overdaad voor de slaapkamer van het echtpaar)voor de 3 overige vertrekken 65 M2., dus voor elk dezer kamers een ruimte van gemiddeld 4 X 4,5. Twee grootere kinderen, kunnen slechts ten koste van groot ongerief samen in zoo'n bescheiden ruimte worden gelegerd. Maar bovendien, is het zoo'n onbescheiden eisch, dat jongelui van 18 jaar of ouder elk een eigen kamer hebben? Het spreekt van zelf, dat deze regel niet tot het oneindige is uit te breiden, maar bij behoud van eene oppervlakte voor de kamers van 105 a 110 M2volgens de Genieorder No. 16, zou de vol gende verdeeling mogelijk zijn 1 kantoor 5X4 20 M., 1 slaapkamer 5 X 6 30 M., 3 slaap kamers 3X4X4 48 M. Totaal 98 M. Indien dan nog het z. g berghok van 2 X 3,5 werd vervangen door een paviljoenkamer van 4X4,5 met een eigen voorgalerijtje, dan zou een kapitein met 20 of meer dienstjaren als officier, óók al is deze in het gelukkig bezit van 3 kinderen op de 33

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 33