Toen ten gevolge van den steeds toenemenden woningnood in de groote steden ook de huurprijzen aanmerkelijk stegen, kon van gouvernementswege een bijslag worden ontvangen van zelfs 50°/o of meer van het oorspronkelijk bedrag. Op deze wijze werd voor een deel tegemoet gekomen aan de ondervonden moeilijk heden om een gepast onderdak te vinden. Het zou toch werkelijk onmogelijk zijn geweest het verschil tusschen huurprijs en indem niteit van het bescheiden tractement bij te passen. Doch hiermede was tevens erkend, dat de bestaande gouv. woningen niet zóó overdreven royaal waren ingericht, dat de te huren part- huizen belangrijk daarbij ten achter zouden kunnen staan. Dat thans de normen voor de woningen zijn verminderd, mag dan ook op zijn zachtst „bevreemdend" worden genoemd. De van de tegenwoordige tractementen in te houden bedragen voor het gebruik van een gouv. woning 10°/0) staan inderdaad niet in redelijke verhouding tot de waarde dier woningen. De vraag rijst echter waarom men deze inhoudingen zoo laag heeft gesteld. Alléén de B. B. ambtenaren1) betalen ook 10°/0; alle andere burgerambtenaren 15°/0 terwijl ook de B B. ambtenaren in de toekomst dit °/0 zullen moeten betalen. Op het oogenblik wordt voor het gebruik van een offs. wo ning betaald: 5de kl. f 27,50 tot f 62,50; 4de kl f 55,— tot f 90,— 3de kl. f 75,— tot f 120,—. Indien men deze getallen als maatstaf neemt, zijn werkelijk de officierswoningen, vooral op de groote plaatsen, buitensporig luxueus te noemen. Indien echter 15 °/0 wordt gekort, zal reeds eene geheel andere verhouding in het leven worden geroepen, en als binnenkort de tractementen der offn. wederom zullen worden herzien, en naar verluidt een luit. een aanvangsalaris van minstens f 400.— zal genieten en een kapitein het tot f 1200.kan brengen, waarbij dan óók 15 °/0 zal worden gekort voor een gouv. woning, dan zal zich in menig garnizoen het geval voordoen, dat de hoogst bezoldigde offn., die voor eene bepaalde klasse woning in aanmerking komen, met een part. huis beter af zijn, dan met eene gouv. woning. Want f 180.per maand voor eene oude kapiteinswoning te Magelang, welke tot voor kort nog werd geschat op eene huurwaarde van f75.komt dan toch ook wel wat buitensporig voor! lntusschen heeft de mil. bezoldigingscommissie haar ontstaan te danken gehad aan de eindelijk erkende noodzakelijkheid van belangrijke verhooging van de tractementen. Dat de offn. van ageren rang te luxueus worden gehuisvest, is toenmaals v. z. v. Naar we vermeenen is de B. B. bezoldiging min of meer maatstaf geweest voor de thans bestaande militaire. Red. 36

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 36