Want hier komt het juist op aan Na hoeveel dienst jaren, d. i. op welken leeftijd, onder welke omstandigheden, wat zijn gezin betreft, krijgt een off. recht op een huis van bepaalde afmetingen, dat hem en zijn gezin eene zekere mate van comfort oplevert? In stede van de normen van Genieorder Nr. 16 te verminderen, was er dus veel eer reden deze belangrijk te vergrooten. Rekent men toch voor het gemiddeld aantal dienstjaren voor een luit. 6, voor een kapitein 17, voor een majoor en over ste 24, dan zou eene woning 5e kl. moeten overeenkomen met een burgerwoning Kl. 3, d. i. dus met de tegenwoordige kapi teinswoning, een woning 4e kl minstens met een burgerwoning kl. 2, d. i .het gemiddelde tusschen onze kapiteins- en hoofdoff woningen, wellicht zelfs met een burgerwoning kl. 1 of onze tegenwoordige hoofdoffs woning. Of, wil men per sé de thans bestaande klasse indeeling der mil. woningen behouden, dan zat de bestemming moeten worden gewijzigd, met dien verstande d a t niet meer de rang, maarhettracteinentofnog beter het aantal dienstjaren alsoff. demaatstaf voor de klasse van woning behoort te zijn. Zeer bescheiden berekend, zal deze dan moeten zijn: 1 t/m 8 dienstjaren een woning 5e kl 8 t/m 16 een id 4e 17 t/m 24 dienstjaren een woning 3e kl.; 25 of meer id 2e. Waar deze grondslag dus nog bescheidener is dan die voor de leeraren M. O. met ged. bevoegdheid, zou het zeker geen over daad zijn, indien de in de Genie-order No. 26 beoogde beper kingen achterwege, en de typen Genie-order No. 16 eenvoudig gehandhaafd bleven, liefst nog eenigszins in practischen geest werden herzien. Jaren en jaren werden de offn. in inkomsten bij de burgerlands dienaren verre ten achter gesteld. Nu men eindelijk het onredelijke hiervan heeft ingezien, behoort ook ten aanzien van de huisvesting geen achteruitstelling te bestaan. Met de aanstaande herziening van de offs. tractementen overeen komstig de wedden voor de burgerambtenaren behoort ook eene grondige herziening van de beginselen voor de aanspraken op mil. woningen plaats te hebben. Doch zelfs, indienhetgeen intusschen zeer onwaarschijnlijk voorkomt de offn. niet zouden deelen in de den overigen lands dienaren toegedachte tractementsverhoogingen, dan nog zou het zeer onbillijk zijn, hen bovendien achter te stellen ten aanzien van hunne huisvesting. Dit is te voorkomen door in plaats van het tracteinent, het aantal dienstjaren als off. tot maatstaf aan te nemen. E- S1EBURGH, Kapitein v/d Generalen staf. 39

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 39