IETS OVER GYMNASTIEK EN SPORT. Het is vooral gedurende den grooten krijg gebleken, toen nl. van de menschen, zoowel in als buiten de loopgraven het uiterste gevergd werd, dat de lich. ontwikkeling tot dusver te veel verwaar loosd was. Dit tekort aan lich. ontwikkeling valt na den oorlog echter nog meer in het oog, nu alle krachten moeten worden ingespannen om zich economisch te kunnen handhaven en te kunnen deelnemen a|d wedstrijd op commerciëel gebeid. Om in dezen toestand op slag verbetering te brengen, is ondoen lijk er zullen tientallen jaren mee gemoeid gaan. Behalve den strijd, dien wij ouderen zelf hebben te voeren, heb ben we aandacht te schenken a|d jeugd, ons nageslacht. We dienen alles te doen om haar geleidelijk geschikt te maken voor den strijd, dien ook zij later moeten voeren. Bij die opleiding moet lich., verstandelijke en zedelijke ontwik keling samengaan geen meerdere ontwikkeling van het een ten koste van het andere. In een vaardig lichaam, een vlugge geest en een hoog zedelijk bewijstzijn. Reeds gedurende en na den oorlog is bij oud en jong een drang ontstaan, zich ook lich. geschikt te maken, d.w.z. niet alleen een gezond, maar ook een krachtig lichaam met groot weerstandsver mogen te krijgen. Om dit te bereiken, is een deugdelijke lich. opvoeding noodig, die van kindsbeen aan begonnen, gedurende den geheelen jonge lingstijd op oordeelkundige wijze moet worden voortgezet. Voordat we het lichaam gaan gebruiken, is het noodig, dat het eerst behoorlijk gevormd wordt en gezond is daartoe zal niet alleen datgene nagelaten moeten worden, wat nadeelig is, maar ook al datgene moeten gedaan worden, noodig om bestand te zijn en te blijven tegen de zoo talrijke nadeelige invloeden (besmet ting, ongunstige levensomstandigheden, weersgesteldheid enz.). Voor die vorming hebben we noodig zgn. hygiënische lichaams- oefn., terwijl we daaraan zouden kunnen toevoegen practische lichs. oefn., v.z.v. deze althans dienen om bedrevenheid te ver krijgen i|d verrichtingen van nut ijh dag. leven (niet speciaal i|h beroep) deze beide soort lich. oefn. worden „gymnastiek" ge noemd. Is dat lichaam gezond en eenmaal gevormd, dan moeten we beginnen, het alzijdig verder te ontwikkelen, het krachtiger en leniger te maken (o.a. in verband met de uitoefening v|e bepaald beroep of met eenig sportief doel), hetgeen met een goed gevormd lichaam juist des te gemakkelijker kan geschieden. De lich. oefn. daarvoor noodig, zijn de sportieve oefn. (sport), waaronder vallen zoowel de practische oefn. (ter verkrijging van 40

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 40