verband met de militieook voor ons niet zonder beteekenis, want een staat, die onderdanen tót diensten verplicht, is zedelijk gehouden, schade loosstelling uit te keeren voor kwalen dóór die diensten ontstaan. We vermelden verder de opstellen: „Unverdaute ldeën", waarin gewaar schuwd wordt voor voorbarige „regels" uit de krijgsgebeurtenissen te trekken, alsmede voor „schema's." „Wir müssen aus den sogenannten Kriegslehren, und auch aus dem, was wir selbst an den Fronten gesehen haben, das und nur das als Lehrsatze herausschalen, was bei gleichen Verhaltnissen und bei verschie- denen Armeen immer wieder zum Erfolg geführt hat und daher allein auf al 1- gemeine Gültigkeit Anspruch erheben dart. Alles andere ist noch unverdaut." en: „Das stehendschiessen", waarin de S. een pleidooi houdt voor het beoefenen van het school schieten in staande houding. Hij zegt o. m.:ist mir unbegreiflich, warum der ste llende Anschlag, der einzige, der erzieherisch verwendbar ist, weil er Muskeln und Nerven derart anspannt, dasz der knieënde und der liegende beinahe als Gelegenheiten zum ausruhen betrachtet werden können, sie aber dabei auch derart stahlt und starkt, dasz der Stehendschütze das Gewehr in den anderen Anschlagsarten wie in einen Schraubstock einge- spannt halt, bei uns so stiefmütterlich behandelt wird. Mil. Wochenblatt No. 14—17. We noemen uit deze Nrs de artn.: a: Graf Schlieffen und der Wèltkrieg, waarin we lezen, dat Moltke, in afwijking van het grootsche plan, de linkervleugel sterker maakte, om een niet ondenkbaar Fr. offensief in Lotharingen te kunnen opvangen. Was bij Schlieffen de marsch door Belgie hoofdzaak om met den rechtervleugel in Frankrijk den mokerslag te geven, bij Moltke zou die marsch meer middel zijn geweest om de Fr. tot bedoeld offensief te verleiden. bDie d. Operationen wahrend des Feldzuges in Italien waarin betoogd wordt de noodzakelijkheid om bij een offensief in de dalen van een bergland tevens op de hoogten voorwaarts te stooten. Ein Angriff im Tal wird also in vielen Fallen das Gegebene sein. Daraus aber einen Gründsatz für den Gebirgskampf zu machen, ist verfehlt. Auch hier schlummert der taktische Entschlusz in der Karte. Dus ook hier: het terrein bepaalt waar en hoe aangevallen zal worden. c: Der Entwurf des Reichswehrgesetzes, gebaseerd op de meer dan harde bepalingen van het verdrag van Versailles. De 100,000 man worden verdeeld over 7 inf. divs., 3 cav. divs., 7 art regimenten, 7 pionierbataljons. De inf. div. telt 3 Regn. a 3 Batons 1 comp. mijnwerpers en 1 esk. cav. De cav. div. telt 6 Regn. a 4 eskadrons en 1 afd. Rijdende Art. Hetzelfde No. (16) verstrekt gegevens over het nieuwe Oostenr. leger (ook hier Inf. Regimenten a 3 bataljons) en een artikeltje over„Der Soldaten- beruf" (gelijk bekend krijgt J. nu een beroepsleger). In No. 17, in „Militar politisches zur Weltlage" wordt gezegd, dat het Fr. Belgische verbond in schijn tegen D., in werkelijkheid zoowel tegen Holland, als tegen Engeland, gericht is. Revue Mil. Suisse Oct. We vestigen de aandacht op het art. „La guer re des gaz.", dat interressante bijzonderheden over dit nieuwe strijdmiddel en het afweermiddel daar tegen, het gasmasker, bevat en verder op een vrij uitgebreid opstel over tanks in het Fr. leger, waarin worden behan deld de eischen aan die voertuigen te stellen, hunne eigenschappen, de samenvoeging tot eenheden (Bataljons, cn, sn, V2 sn) en hun gebruik. Een zeer zwaar soort tank (char de rupture), uitsluitend bestemd voor den stellingoorlog, blijkt nog in studie te zijn. Van de lichtere bezit Fr. 52

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 52