vleugel daar beschikbaar en reeds voor ev. versterking der strijdkrachten legen Rusland waren aangewezen. Van de door Tappen opgegeven reden nl. dat de korpsen v/d R. v eugel eerder het Oosten zouden kunnen bereiken, is de onjuistheid door von Hausen in een art. i/h Mil. Wochenblatt aangetoond. In hoeverre een al te optimistische stemming in het D Hkw heeft geheerscht is moeilijk uit te maken. Volgens Helfferich (Der Weltkrieg) zou de Keizer op 4 Sept tegen hem hebben gezegd Wir haben heute den 35 sten Mo- bilmachungstag. Reims ist von unseren Truppen besetzt, die r. Regierung hat ihren Sitz nach Bordeaux verlegt, unsere Kavaleriespitzen stehen 50 K. M. vor Paris". Dat klinkt „hoffnungsvoll" Op denzelfden avond Moltke sprekende, bleek deze minder vertrouwen i/d toekomst te hebben. Uitlat ngen als ,,Wir haben in der Armee kaum mehr ein Pferd, das noch eine andere Gangart als Schritt gehm kann". „Wo sind unsere Gefangenen. Auch die verhaltnismaszig geringe Zahl der erbeuteten Geschiitze zeigt mir, dasz die Fran- zosen sich p^ifflaszig und in Ordnung zurück gezogen haben". „Das Schwerste steht uns noch bevor", wijzen niet bepaald op een ,.froher Siegestimmung". Het telegram betreffende de 2 legerkorpsen was echter 25 Au°- al afgezonden En naarmate de tijd schreed, het D. leger Frankrijk verder binnendrong en daarmede den afstand tot de O. H. L vergrootte vermeerderden de moeilijkheden, doordat de b/d Armeeco°'s bin nenkomende aanwijzingen steeds minder in overeenstemming waren met de werkelijkheid. 1/d nacht van 2 op 3 Sept: seint O. H. L. „Absicht ist, Fran- zosen in stid-ostl. Richtung von Paris abzudrangen. 1 Armee folgt gestaffelt der 2en Armee und übernimmt weiter- hin den Flankenschütz des Heeres". Het le gedeelte v/d opdracht was niet meer uitvoerbaar en wat het 2e ged. betreft, 2 Sept. stond de l Armee over een front v. 60 K M. i/d lijn Creil- Nanteuil, rechts voorwaarts v/d 2 Armee. Wanneer 5 Sept de O H L. het le leger tusschen Oise en Marne, het 2e tusschen Marne en Seine wil opstellen, teneinde tegen Parijs gedekt te zijn, is het v/d uitvoering er van te laat, heUe leger heeft reeds de Grand Morin bereikt en is aldaar in gevecht. Wanneer den 9en de energie herleeft en de O. H. L te Luxem burg voor den volgenden dag tot het hernieuwen v/'h offensief besluit, is het te laat. De terugtocht is aangevangen. 9

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 9