49 Het orgaan der N. I. O. V. December 1920. In het art. „De offn. en de Pers", deelt het H. B. mede er nog niet in geslaagd te zijn iemand te vinden v/d. verzorging v. artn. voor de versch. dagbladen, waardoor het groote publiek op de hoogte zal worden gebracht v. legervraagstukken, „welke" zegt het H. B. „ons bezig houden en, het moet helaas gezegd, met groote zorg voor ons leger vervullen." Genoemd wordt als zoodanig de gestadige en fatale intering v. h. Inf. offskorps, terwijl ook de algemeene „onbevredigdheid" o. i. gevolg v. d. vele onvolkomenheden in alle takken v/h. leger, doch vooral van het wanhopen aan afdoende verbetering wordt aangeroerd. In „Ingezonden" vermeent de heer Hagemann, dat het niet aangaat om niet alle int. artn. ter beschikking voor verkoop a. offn. te stellen, OMDAT daar wel eens misbruik van kan worden gemaakt en wil hij, dat „tekort schieten v. int. voorraden" de eenige reden zal vormen, waarom offn. ev. een en ander niet zouden kunnen ontvangen. De Red. stelde onder het art. een Naschrift, waarin gezegd wordt, dat het misbruik maken niet zoo zeldzaam is en dat ook andere bezwaren bestaan tegen bedoelde verstrekking. Wij zijn v, meening, dat „kans op misbruik" nooit een reden mag zijn om een maatregel, die wenschelijk wordt geacht, na te laten. Dit gebeurt maar al te vaak, is o. i. een der fundamenteele fouten in ons leger. Verder zij aangeteekend, dat als de hier bedoelde maatregel gewenscht is wat we i/h midden laten uiteraard de Int. heeft te zorgen, dat zij er gevolg aan kan geven. De afdg. Makassar geeft eenige wenken voor hen, die n. Celebes worden overgeplaatst (verg. vervoerkosten meubilairvragen om plaats v. indeeling raadpleging dienstreg. K. P. M., in verb, met oponthoud te M. omtrent hotels aldaar). Een belangrijk art. is „Over de psychisch minderwaardigen i/h leger," waarin de S. o. m. bepleit de indeeling v. e. psychiater te Tjimahi en het opsluiten v. bedoelde zieken in blokzalen en de wijze v. verpleging aanvalt. Vastgesteld dient te worden: wanneer het recht bestaat een mil. te ontslaan wegens nervositeit en wanneer de plicht, om hem met verlof te zenden. Miln., die om psychische redenen ongeschikt zijn voor het mil. milieu, moeten n. S. meening daarvoor (weer) geschikt worden gemaakt N. a. hiervan wordt het Fort Spijkerboer ter sprake gebracht. S. vraagt verder, hoe eigenlijk de psyche v. d. Inlander is en vermeent, dat die vraag nog alles behalve is opgelost. Résumeerende geeft hij in overweging: een deel v. h. hosp. te Tjimahi te bestemmen v. zenuwlijders en ziels zieken aanwijzing v. offn. v. gez.-psychiaters oprichting v/e. re-educatiecorps; onderzoek van alle miln., die meer dan normaal straf gekregen hebben door den psychiater, die adviseertontslag, teruggave a. hetzelfde of een ander dienstvak, ev. met overplaatsing n/e. ander korps, dan wel evacuatie n/e. re-educatie det. In de „Krankheden v. ons leger" wordt het goed verkoopen besproken en als middel aanbevolenaan een ieder te verbieden kleeding te dragen of in bezit te hebben, gelijkende op of afk. v. mil. goederen. De majoor-apoth. v. d. Kloes bespreekt eenige gebreken v. onzen Mil. Pharm. Dienst. We hopen en zijn trouwens overtuigd, dat het art. de volle aandacht van Chef VI zal hebben. We moeten verder volstaan met op te sommen hetgeen de afl. overigens

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 49