hoogste vuurkracht ontwikkelen. Bat. en comp.-comdtn. zullen dan veel initiatief moeten toonen om, door partij te trekken van alle gunstige omstandigheden, welke zich slechts kort zullen voor doen, den weerstand snel te breken. De reserve gebruikt de bat.-comdt. om het eerste echelon te ver sterken of om dit te verlengen, ten einde een hindernis door omtrek king te overwinnen of om door echelonneering op een der flanken een tegenaanval af te slaan. Hij zorgt er voor de reserve goed in de hand te houden, opdat zij niet uit zich zelve het voorste echelon versterkt. Vooral moet dit worden tegengegaan wanneer het bat. tot stilstand komt voor een goed georganiseerd steunpunt. Frontale versterking zou dan leiden tot groote verliezen en het binden van krachten, welke beter op andere wijze zouden zijn gebruikt, b. v. voor omtrekking of tot het afslaan van een tegenaanval. Is de reserve geheel verbruikt, dan moet de bat.-comdt. zich zoo spoedig mogelijk een nieuwe vormen. Op deze wijze is geleidelijk de naderingsvorm in een gevechts- vorm overgegaan en de stelling tot op stormafstand genaderd. De storm wordt op gelijke wijze uitgevoerd door het vooruitgaan der groepen waar zij kunnen en door onderlinge ondersteuning, door manoeuvreeren. Bij den aanval op een versterkte stelling wordt, wanneer de inf. nog niet op stormafstand zich bevindt, daartoe gewoonlijk des nachts genaderd maar ook dan is een echelonneering in breedte en diepte op overeenkomstige wijze als overdag noodig. Bij het aanbreken van den dag begint dan de groepenaanval De verhoogde vuuruitwerking heeft het vraagstuk der verbin ding moeilijker gemaakt. Het Fr. voorschrift geeft aan, dat alle eenheden moeten zorgen voor een dubbele verbinding alle comdtn. plaatsen bij de naast lagere en naast hoogere afdeelingen, ook bij nevenafdeelingen, een „agent de liaison," die naar gelang van de grootte der afdeeling kan zijn een off., een gegradueerde of een gewoon soldaat. Deze regel gaat ook voor de kleinste eenheden door, telkens als de corndt. daarvan een der elementen zijner afdeeling niet met de stem kan beheerschen of met de oogen volgen. In zulk een geval plaatst de sectie-comdt. bij de groepen een fuselier als verbin dingsagent. De comp.-comdtn. detacheeren onderoffn., korporaals, of fuse liers in die functie bij de sectiën, terwijl de bat.-comdt. een off. of onderoff. als verbindingsagent bij de compn. plaatst. Deze personen moeten den comdt., die hen heeft uitgezonden, op de hoogte houden van den toestand van het onderdeel, waarbij zij zijn ingedeeld, om de eersten in de gelegenheid te stellen de door de omstandigheden geëischte combinatiën te gelasten. 12

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 12