Ook is de vrijwillige inheemsche militie ter sprake gekomen terwijl verder stemmen opgingen tot uitbreiding der Barissankorpsen! Zoo werd dan eindelijk bij K. B., den Raad van State gehoord A'ge,mee,ne maatregel van bestuur), dat voor Indië op 17 kracht Van wet kreeg, de dienstplicht voor Eur. in Indie vastgesteld. Waar men gaarne had, dat reeds in Nov. 1917 de eerste in schrijving zou plaats vinden, teneinde al dadelijk begin 1918 twee van de oudste lichtingen te gunnen inlijven, kon dit, met het oog op de begrooting, niet plaats vinden Hierbij moet even worden aangeteekend, dat hoewel aanvankelijk de uitdiukking „weerplicht" werd gebezigd, dit - meer juist in „dienstplicht" gewijzigd is. Iemand kan zonder mil. dienst te verrichten weerplicht ver vullen, door b.v. als telegrafist werkzaam te zijn of als plee<r- zuster en verrichtten b v. de vrouwen in Am- en Fr. „weerplichf door het breien van kousen en mutsen voor de militairen. zeer forten lijd werden de uitvoeringsvoorschriften op juistgenoemd K. B. (het Dienstplichtbesluit-D. B) ontworpen en uitgevaardigd, zoodat reeds in Juli 1918 de eerste lichting mili- tieplichtigen kon worden ingelijfd en in werkelijken dienst geroepen. Hoewel voorloopig het besluit alleen op Java en Madoera werd toegepast, is de invoering van de militie in de Buitenbe zittingen al dadelijk in overweging genomen en schijnt er thans kans te bestaan, dat binnenkort het D. B. ook op Sumatra zal worden toegepast Voor den dienstplicht is Java en Madoera verdeeld in 2 dienst- plichtkringen. Voor eiken kring is een dienstplicht-commissaris. Dekringen zijn onderverdeeld in inschrijvings kringen Elke Atdeeling (Assistent-residentie) vormt een inschrijvingskring. De dienstplichtigen moeten zich bij den Ass.-resident ter inschrijving aangeven. J Verder zijn de dienstplichtkringen verdeeld in 2 herkeurings kringen, erwijl de eerste dienstpi. kring (dplkring) Westelijk Java tot de Westgrenzen van Rembang, Soerakarta Djokjakarta en Kedoe - 4, de tweede dplkring overig Java en Madoera 3 keuringskringen heeft Dienstplichtig zijn binnen de leeftijdsgrenzen 18 45 jaren alle mann ingezetenen van Ned. Indië, die Ned. onderdaan zijn en met behooren tot de Ink of daarmede gelijkgestelde bevolking. Hieruit volgt, dat dus iemand met zoogenaamde dubbele natio naliteit ook dienstplichtig is, b. v. de zoon van een Rus in Indië geboren, die Europeaan en door zijn geboorteland Ned. onderdaan is. De dienstplichtigen worden onderscheiden in militie- en iand- stormphchtigen. Er is dus geen landweer! Een dienstplichtige is militieplichtig aanvangende met (vooral niet „van af") zijne inlijving bij de militie (de plicht tot 15

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 15