inschrijving komt op hem te ru-ten, wanneer hij zijn lSden ver jaardag heeft gevierd) tot den lsten Juli van het jaar, waarin hij zijn 32sten jaardag zal vieren en verder landstormplichtig tot den lsten Juli van het jaar, waarin hij 45 jaren oud zal worden. Voor een goed begrip moet ook worden medegedeeld, dat alle dienstplichtigen, die in hetzelfde jaar geboren zijn, behooren tot dezelfde jaark asse, b v. zij die geboren zijn in 1894, vormende jaarklasse 1894. Tot eenzelfde lichting behooren alle militieplich- tigen die in hetzelfde tijdvak worden ingelijfd; zij die dus in Jan. 1921 werden ingelijfd behooren tot de lichting Jan. 1921. Tot dezelfde lichting kunnen dus militieplichtigeri van ver schillende jaarklassen behooren. Van den verplichten krijgsdienst kunnen personen op verzoek worden vrijgesteld, indien daarvoor redenen zijn, terwijl in bij zondere gevallen door den G. ook ongevraagd vrijstelling kan worden verleend. Deze vrijstelling wordt verleend voor „goed" dan wel voor „tijdelijk." Alle verzoeken den dienstplicht betreffende, dus ook in te dienen door hen die zelf niet of niet m e e r dienstplichtig zijn, zijn vrij van zegel. Dienstplichtigen, die 2 jaren en meer gevangenisstraf hebben gehad, dan wel met een bijzonder gemerkt paspoort uit de krijgs macht worden ontslagen enz, worden van den verplichten krijgs dienst uitgesloten, hetzij voor goed, hetzij voor tijdelijk. Waar aan dienstplichtigen ten behoeve van hunne gezinnen enz., gedurende den tijd, dien zij in werkelijken dienst doorbrengen, eene vergoeding kan worden toegekend tot een door den G. G. bepaald bedrag, is het zeer begrijpelijk, dat vrijstelling van den verplichten krijgsdienst slechts hoogst zelden wordt verleend. Tijdig wordt bij openbare kennisgeving (aanplakbiljetten) be kend gemaakt, wie zich ter inschrijving hebben aan te geven, (deze aangifte kan in persoon geschieden, dan wel schriftelijk), wanneer en waar de ingeschrevenen ter keuring moeten verschij nen, wanneer en waar zij ter inlijving hebben op te komen. Zoo veel mogelijk worden belanghebbenden dan ook bij persoonlijke ken nisgeving ingelicht. De keuringen geschieden door 2 offn. v. gez. (in Nederland door één off. v. gez. en een particulier geneesheer). Dienstplichtigen, die vermeenen zulks te moeten doen, kunnen binnen bepaalden tijd eene herkeuring aanvragen. Bij de keuringen kunnen belanghebbenden, die geschikt zijn bevonden, hun verlangen te kennen geven omtrent keuze van wapen, dienst en garnizoen, waarmede dan zooveel mogelijk re kening wordt gehouden. Bij de keuringen moet" aan de mogelijkheid van kwade practij- ken van den kant der te keuren personen worden gedacht, zooals 16

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 16