en de noodzakelijkheid haar grondig op te lossen wordt dringen der, naarmate de troepenmacht grooter wordt. Want alleen als aan de hoofdvoorwaarde voor een goede bevelvoering— vlugge overbrenging van bevelen— voldaan is, is het mogelijk met groote troepenmachten te manoeuvreeren; verliezen deze hun logheid. Vandaar dat het vraagstuk der berichtenwisseling in den af- geloopen oorlog van onverwacht belang is geworden; vandaar dat bij de oorlogvoerende staten bleek, dat geen enkele organi satie van vóór 1914 in staat was, aan de haar gestelde eischen te voldoen. Doch behalve de zuiver numerieke toename der troepen zijn er nog twee factoren, welke een goede berichtendienst meer urgent kunnen maken, n. 1- de wensch om snel te opereeren, wat door de moderne verkeersmiddelen mogelijk is geworden, en mindere begaanbaarheid van het operatiegebied. De beide laatste factoren zijn het n.m.m. welke de instelling van een goede berichtendienst voor het Ind. leger tof een levens kwestie maken. Gedachtig aan het spreekwoord „de eerste klap is een daalder waard zullen wij er voor moeten zorgen in het begin der vijandelijkheden werkelijk een goede klap uit te deelen. Dan kan het nog, later wellicht niet meer. Doch het kan alleen als de bevelvoering in staat is, alle beschikbare troepen op een gewenscht tijdstip te verzamelen en een plaatselijke meer derheid te verkrijgen. Dit is alleen mogelijk bij een goede berichtendienst, dan alleen kan een bevelhebber zijn soldaten ten volle gebruiken, is hij in staat er uit te halen wat er in zit.— (Hindenburg in Oost-Pruisen). Zeer terecht noemt men de organisatie der berichtendienst dan ook het zenuwstelsel van de moderne legers. II. Middelen voor de berichtenwisseling- Door de uitbreiding der operatievelden en de snelheid, waar mee de operaties zich voltrekken, zijn in den loop der tijden de oude en beproefde middelen—ordonnansen te paard en te voet- op den achtergrond geraakt. In de plaats daarvan zijn eerst ge komen de optische seinmiddelen, daarna de telegrafie en telefonie en ordonnansen op rijwiel of motorrijwiel. Aan al deze middelen kleven echter bepaalde nadeelen, geen enkel middel is onder de zoo uiteenloopende omstandigheden op het gevechtsveld altijd met afdoend succes te gebruiken, doch gezamenlijk gebruikt en daardoor eikaars leemten aanvullend, vormen zij een goed bruik baar geheel- Het is echter heel begrijpelijk, dat men onder deze omstandig heden, direct na de eerste practische toepassingen der draadlooze telegrafie, zich er op toegelegd heeft dit middel mii. bruikbaar 32

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 32