te maken, aangezien het verschillende zeer speciale voordeelen be zit. Daarentegen zijn ook de nadeelen zoovele en dikwijls van zóó ernstigen aard, dat zelfs thans de draadlooze telegrafie en tele fonie nog niet geworden is, wat velen er van verwacht hadden, n. 1. het universeele middel voor berichtenwisseling te velde. Ook thans nog is het slechts één van de middelen, zij het dan ook in menig opzicht verre het voornaamste. De tot heden gebruikte middelen zijn in ongeveer chronolo gische volgorde a. Ordonnansen te voet of te paard; b. postduiven; c. optische te legrafie; d honden; e. lijntelegrafie; f. lijntelefonie; g ordonnansen per rijwiel en motorrijwielh. radiotelegrafie i- aardtelegrafie j. radiotelefonie. De voor en nadeelen aan deze verschillende middelen ver bonden zijn ongeveer de volgende Ad Ordonnansen. Het groote voordeel is de groote mate van betrouwbaarheid, men is niet afhankelijk van het al of niet functionneeren van een toestel of machine, men heeft alleen rekening te houden met de ,,menschelijke'' machine en die blijkt in de practijk een zeer groot aanpassingsvermogen te hebben en daardoor niet gauw aan be drijfsstoringen onderhevig te zijn. Daar staan echter zeer groote nadeelen tegenover alsalleen toe te passen op korte afstanden en belangrijke personeel ver liezen (vooral in eerste linie). Toch waren de ordonnansen ook in den afgeloopen oorlog, ondanks alle technische hulpmiddelen, steeds het laatste redmiddelals alles faalde werden er vrijwilligers voor ordonnans gevraagd en meestal met succes- (zie o. a Les derniers jours du fort de Vaux) Ad Optische telegrafie. Voordeelen le. De verbinding is dikwijls onafhankelijk van het tusschen- gelegen terrein (moeras, rivier e. d-). 2e. De verbinding is spoedig tot stand te brengen. 3e- Optisch seinen is vooral op niet te groote afstanden niet moei lijk aan te leeren en de benoodigde hulpmiddelen zijn een voudig en gemakkelijk te improviseeren. 4e. De vijand kan de verbinding niet storen. Ernstige nadeelen aan optische verbindingen verbonden zijn le sterk afhankelijk van weersinvloeden; 2e. de moeilijkheid van het vinden van goede opstellingsplaat sen, vooral in begroeid terrein 3e. de kans op opnemen van de telegrammen door de tegenpartij; 4e. de seinsnelheid is te gering. Men kan daarom zeggen, dat optische verbindingen in de eer ste plaats toepassing zullen vinden voor mobiele colonnes, zich dikwijls verplaatsende waarnemers enz. 33

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 33