karakter als bij lijntelegrafie, zoodat droge elementen uitste kend te gebruiken zijn, terwijl ook aan de isolatie van den kabel minder zware eischen gesteld behoeven te worden. Al gaat een deel van den stroom door afvloeiing naar de aarde verloren, dan is dit niet zoo heel erg. 2e. De toestellen zijn steviger; meer geschikt voor transport enz. e. De bediening is eenvoudiger. 34e. De benoodigde toestellen, kabel enz. voor een telef. ver binding wegen veel minder dan die, benoodigd voor een evenlange telegr. Specifieke nadeelen zijn le. Bij het telef. overbrengen van berichten is de kans op fouten grooter dan bij een telegr. verbinding. 2e. Een in de nabijheid aanwezige tegenpartij is in de gele genheid telef. gesprekken af te luisteren. Dit kan als volgt geschieden. De tegenpartij neemt een b. v. 100 M. lange geïsoleerde kabel, waarvan de uiteinden uiterst zorgvuldig „geaard" worden. Deze kabel wordt zooveel mo gelijk evenwijdig aan de telefoonlijn gelegd, waarvan men de gesprekken wil afluisteren. Wordt er nu van de telefoonlijn gebruik gemaakt, dan gaan door de lijn wisselstroompjes, welke een voortdurend wisselend magnetisch veld in de omgeving der telefoonlijn veroorzaken. Dit magnetisch veld kan zich over betrekkelijk grooten afstand in de aarde uitbreiden. Bereikt dit veld de geaarde kabel van de tegenpartij, dan ontstaan aan de uiteinden van dien kabel uiterst kleine spanningsverschillen. Ten gevolge hiervan worden in dien kabel zeer zwakke wissel stroompjes opgewekt, welke geheel overeenkomen met die in de telef. lijn, doch alleen veel zwakker zijn. Door een speciaal apparaat, dat in het midden van den kabel aangebracht is, worden die stroompjes verstrekt en kan men in een telefoon het langs de naburige lijn gevoerde gesprek afluisteren. Voor telegrafie, werkende met gelijkstroom, is de mogelijk heid van afluisteren, practisch zeer gering. Ondanks deze nadeelen heeft de telefonie in de laatste jaren de telegrafie te velde steeds meer en meer verdrongen en is zij vooral op het gevechtsveld buitengewoon veel toegepast. Doch daarbij zijn nieuwe nadeelen van dit hulpmiddel voor berichten wisseling aan het licht getreden, welke zich bij telegrafie nog niet hadden voorgedaan, omdat deze nooit zoover naar voren was gebruikt. Deze nadeelen zijn le. Voor het verbinden van zich dikwijls verplaatsende troepen komt de telefonie als regel te laat. 2e. Moeten de verbindingen herhaaldelijk uitgelegd en weer opgenomen worden, dan gaat er zoo veel kabel verloren, dat het gebruik daarvan alle ramingen verre overtreft. 35

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 35