3e. Naarmate telefonie meer naar voren toegepast wordt, neemt de kans op storing door vuur sterk toe. Het is hier tevens de gelegenheid te wijzen op liet gebruik van brommertelegrafie. Hierbij wordt, in plaats van met gelijkstroom, met wisselstroom getelegrafeerd, terwijl het geseinde met een telefoon op het gehoor opgenomen wordt. Deze soort telegrafie is nog veel minder dan telefonie afhankelijk van een minder goed geïso- leerden kabel, zoodat zij in dat opzicht verre boven gewone tele grafie en telefonie te verkiezen is. Echter heeft ze één groot nadeel: het is voor de tegenpartij zeer gemakkelijk de telegram men af te luisteren met een apparaat als hierboven beschreven. Ad. Honden. Van dit middel kan, vooral in de vuurzone, dikwijls met succes gebruik gemaakt worden. Ad Postduiven. Postduiven kunnen, al is hun gebruik dan ook afhankelijk van daglicht en weersgesteldheid, zeer belangrijke diensten bewijzen, vooral voor troependeelen, welke van elke verbinding met de eigen troepen verstoken zijn. Als zeer merkwaardig kan wel ver meld worden, dat gebleken is, dat postduiven (vogels in het algemeen) niet bang zijn voor geschutvuur; op het Westfront werden zij dikwijls onder hevig art. vuur losgelaten en zij vlogen dan even rustig uit, als onder gewone omstandigheden. Ad. Radiotelegrafie Gedurende den afgeloopen oorlog is het gebruik van radio telegrafie zoo enorm sterk toegenomen, dat men wel kan zeggen, dat „radio" het middel voor de toekomst geworden is. Dit steeds toenemende gebruik is een gevolg èn van de zeer specifieke voordeelen aan radiotelegrafie verbonden èn van het succes der industrie om een aantal belangrijke nadeelen geheel of gedeeltelijk op te heffen. De voordeelen zijn le. De verbinding komt in zeer korten tijd tot stand. Dit voor deel wordt belangrijker naarmate de te overbruggen afstand toeneemt. 2e. De verbinding kan door de tegenpartij niet verbroken worden wel kan deze trachten haar te storen, door er met een krachtig station 'tusschen door te gaan seinen. 3e. Radiostations kunnen elke troepensoort in haar bewegingen volgen en op bijna eiken plaats in korten tijd opgericht worden (met uitzondering van zwaar begroeid terrein, zooals in Indië voor kan komen). 4e. Er kan tusschen twee plaatsen verbinding tot stand ge bracht worden, onafhankelijk van het tusschenterrein (onbe gaanbaar, bergen, moerassen, zee, door tegenpartij bezetj. 5e. -Met het toenemen van de te overbruggen afstand neemt het benoodigde bedieningspersoneel niet toe (zie nadeelen lijntelegrafie en lijntelefonie) 36

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 36