6e. De mogelijkheid van een station om met een onbepaald aantal andere stations te arbeiden- 7e. De verbinding is onafhankelijk van dag en nacht, regen en wind alleen onweer vormt een onoverkomelijk bezwaar. Tot de nadeelen, zijn (waren) te rekenen: le De gelegenheid van d n vijand om het seinen af te luisteren 2e. De mogelijkheid om de gemeenschap te storen door er tusschen door te seinen ,,met dezelfde golflengte Die laatste beperkende bepaling is wellicht als volgt duidelijk te maken, al is de vergelijking wetenschappelijk geheel onjuist. Veronderstel dat twee personen berichten wisselen door op een fluitje Morsesignalen te fluiten. Wil een derde die correspondentie storen, dan kan hij dat doen door er tusschendoor te fluiten Doch daarvoor is verder noodig, dat de toonhoogte van het storende fluitje gelijk of ongeveer gelijk is aan die van de beide anderen. Is dit niet het geval, dan zal door het storende geluid heen altijd nog het andere geluid gehoord kunnen worden, vooral als het hooger is. Iets dergelijks kan ook bij radiostations plaats^ hebben, waarbij dan „toonhoogte" te vervangen is door „golflengte" der gewisselde signalen 3e. De moeilijkheid om meerdere stations te laten werken zonder dat zij elkaar onderling storen 4e. De ingewikkelde apparaten, welke een vakkundige behan deling vereischen en niet altijd te velde een voldoend groote bedrijfszekerheid hebben. 5e. Het storen van de gemeenschap door atmosferische ontla dingen; dit nadeel spreekt vooral in de tropen heel sterk 6e De moeilijkheid een goed terrein te vinden; vooral bij de oude stations kon dit zeer lastig zijn. 7e. De zichtbaarheid van de antenne. 8e De mogelijkheid voor de tegenpartij om de plaats van een draadloos station te bepalen, en daaruit dikwijls belang rijke gevolgtrekkingen te maken. Weet men b.v. welk type station bij een divisie of brigade-staf van de tegenpartij ingedeeld is, dan kan, als de plaats van dit station bepaald is, gemakkelijk nagegaan worden, waar die staf gelegen is. Die plaats is dan b v. een geliefkoosd doel voor een bom- menaanval. 9e. De moeilijkheid van de personeelsvoorziening Na het le zen van al deze bezwaren lijkt het eenigszins vreemd, dat dit nu het middel van de toekomst moet worden. Vele van die bezwaren zijn echter bij de nieuwe stations reeds ondervangen andere hoopt men binnenkort op te heffen Er is er echter één dat in den afgeloopen oorlog de meeste zorgen gebracht heeft n- 1. de personeelskwestie en die is door vooruitgang der techniek voorloopig niet op te lossen- 37

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 37