Voor Indië zijn verder de grootste bezwaren de atmosferische invloeden en de moeilijkheid om in zwaar begroeid terrein te werken. De overige bezwaren zijn of grootendeels opgeheven, of wel het is te voorzien, dat dit binnen korten tijd zal plaats hebben Ad. Radiotelefonie. Van radiotelefonie is voor zoover d. z. is kunnen worden na gegaan tot heden alleen gebruik gemaakt voor het verkeer tus- schen schepen onderling, of met den wal, tusschen vliegtuigen onderling en tusschen vliegtuigen en den grond- Van een toepas sing voor bevelhebbers onderling is geen sprake geweest. Wat de toekomst op dit gebied zal brengen is moeilijk te voorspellen, Ad- Aardtelegrafie Dit is een geheel nieuw middel van berichtenwisseling, dat tijdens den oorlog in gebruik kwam. Het zendstation bestaat uit een langen kabel (100 M-, dikwijls ook veel langer), welke aan beide einden zeer goed geaard is- In het midden is deze kabel verbonden aan een stroombron (dynamo c. q. accubatterij) zoo dat het mogelijk is, met een Morsesleutel stroomstooten in den kabel te brengen, in den vorm \an Morseteekens. Door die stroomstooten wordt in de aarde een wisselend magnetisch veld opgewekt, dat zich dikwijls zeer -ver, (praktische resultaten wer den bereikt tot 10 a 12 K. M.) kan uitstrekken- Het ontvangsta tion is geheel ingericht als het afluisterstation beschreven onder lijntelefoniedaar worden de signalen dus op het gehoor opge nomen. Voordeelen van deze methode zijn: le. De vijand kan de verbinding door geschutvuur niet storen, daar het geheel desnoods onder den grond aangebracht kan wor den (b.v. in lange onderkomens, tunnels e.d Bovendien, al wordt de isolatie van den kabel eens beschadigd, dan is dit nog niet erg. 2e. De toestellen zijn meer kriegsfahig; vooral het zendstation. Nadeelen zijn: le. De groote kans op afluisteren. 2e. De beperkte werkingssfeer, welke bovendien sterk afhankelijk is van de geologische gesteldheid van den bodem. 3e. Het groote gewicht van de zendinrichting, vooral als daar voor accu's gebruikt worden. Gebruikte middelen tijdens den afgeloopen Oorlog. In het navolgende zal worden weergegeven, welke middelen door verschillende oorlogvoerende landen werden gebruikt, in welke mate zij toepassing vonden en welke ervaringen er mee werden opgedaan. Deze gegevens zijn grootendeels verkregen van officieren en technici in die landen en zullen daarom niet altijd de gewenschte objectiviteit bezitten en zoodoende ook wel 38

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 38