De indir richting wordt gebruikt om den vijand op grooten afstand te harceleeren en om een beschermend gordijn voor de eigen inf. te vormen (dit laatste niet boven de 3000 M). Het schieten over eigen troepen is daarbij noodzakelijk, doch het doel moet minstens 500 M. daarvan verwijderd zijn, dan wel het terrein van dien aard, dat de zekerheidsfactor dezelfde blijft. Gemiddeld verbruik is 50 schoten per stuk en per minuut; dit laat een comp. van 8 stukken toe, een goed onderhouden afsluitingsvuur af te ge ven, ter breedte van 100 a 200 M. Het is duidelijk dat hierbij samenwerking tusschen art.-en mitr. comdtn. moet worden betracht. Men berekent, dat voor de „tirs de harcelement per stuk en per dag 2000 a 5000 patronen noodig zijn. Voor afsluitingsvuur is het ongehoorde getal van 15000 benoodigd. S. besluit met de opmerking, dat het Zw. terrein zich bij uitstek leent tot indirect vuren ter afsluiting van de grenspassen. Wij zullen hier in Indië reeds ruimschoots tevreden zijn wanneer wij het benoodigde aantal mitraileurs met de daarbij behoorende munitie bezitten tot het afgeven van direct vuur op korte afstanden- Voorloopig reiken onze wenschen in dit opzicht zeker niet verder. Uit een volg. art. krijgen wij den indruk, dat het met het vliegwezen in Zw. gedurende en bij beëindiging van den krijg maar treurig was Gebrek aan technisch personeel, aan samenwerking, ernstige gebreken in de constructie van het materiaal; ziedaar de klachten. Door een vliegongeval, dat intusschen geen ernstige gevolgen had, kwam aan het licht, dat van de 22 vliegtuigen der zelfde serie met min der dan 17 de fouten bezaten, waaraan het ongeluk te wijten was. Slechts 2 machines waren „tadellos". Permanente controle op de fabricage in de staatswerkplaatsen schijnt geheel te hebben ontbroken. De vervaardiging van vliegtuigen in staatsfabrieken wordt door b. at- bekeurd, aangezien het voor den staat ten eenenmale onmogelijk is, om zich op den duur tegenover de particuliere industrie te handhaven. Trage werkwijze, geen vrees voor concurrentie, minder geschoold per soneel (van de beste krachten maakt de part. werkgever zich dadelijk mees ter door hooger loon) zijn de fouten, die aan alle staatsindustrieen kleven. De S. van de Zw. kroniek vindt het noodig, dat men in het Zw. leger, welks beginselen overheerscht worden door de D. doctrines, ook eens aandacht wijdt aan hetgeen de Fr. voorschriften leuren. Echter is de Fransche geest dermate critisch, dat veel vernietigd wordt van hetgeen superieure personen scheppen. Daardoor wordt soms een uitstekend werk tot op middelmatig en nog lager peil teruggebracht. Waar S. zegt Nous" possédons une troupe de grande valeur avec un outilla ge i'n suf fi santdaar hooren wij een bekend geluid. M1LITAR WOCHENBLATT 13 NOV. 1920. De Marneslag is een dankbaar onderwerp voor hen, die daarin zien het tijdstip, waarop D. de oorlog reeds had verloren. Het is begrijpelijk, dat van D. zijde naar allerlei oorzaken en omstandigheden wordt gezocht, die aanleiding gaven tot den voor hen zoo noodlottig gebleken terugtocht naar de Aisne.

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 63