66 Rohne onderzoekt verder de oorzaken, die de G. K. zoo in discrediet hebben gebracht, om zoodoende tot een richtige mnnitie-verdeeling te kun nen besluiten. Hij komt tot de conclusie, dat men in beginsel bij het vlak- baankanon de G. K. op afstanden boven de 4500 M. en bij den houwitser boven de 4000 M. door de G. kan vervangen. In verband met de groote afstanden, waarop het hedendaagsche gevecht aanvangt, bepleit de schrijver voor den vlakbaanvuurmond een munitieuitrus ting, waarin een gelijk aantal van beide projectielsoorten voorkomt, terwijl die verhouding bij houwitsers behoort te zijn 30% G. K. tegen 70% G. MONATSHEFTE FUR POLITIK UND WEHRMACHT OCT. 1920. „Kriegserfahrungen" wordt door Balck beëindigd. Aan onvoorzichtige telefoongesprekken (blijkbaar afgetapt) wijt hij het feit, dat het tijdstip waarop een D. aanval zou geschieden, niet geheim is gebleven. „Die Sprechdisziplin kann an den Tagen vor dem Augriff nicht scharf genug sei n." Na een gelukten stormloop begon de troep onmiddellijk de nieuw verworven stelling in te richten. „Es war verhaltnismaszig leicht die Graben umzuwerfen, weil die noch gut erhaltenen Sandsacke meist nur von der Brustwehr auf die Rtickenwehr uingeschichtet zu werden brauchten." Dit is wèl een nadeel bij het gebruik van zandzakken! Klachten over verliezen, veroorzaakt door eigen art. kwamen veelvul dig voor. Hoezeer de D. in 1917 op de hoogte waren van Nivelle's plannen, kan blijken uit de volgende passage. „Wir erbeuteten eine neue Augriffsvorschrift des Generals Nivelle, die bei Reims gegen uns zur Anwendung kommen sollte; schnell übersetzt und gedruckt, war sie innerhalb einer Woche in den Handen unserer Offiziere. Ebenso wichtig war der Fund eines Befehls, der Anhaltspunkte fiir den bevorstehenden Aufmarsch der Französischen Armee zur Osterschlacht 1917 gab." General v. Zwehl neemt de „Kritik des Weltkrieges von einem General- stabler" onder handen, een boekwerk dat nogal opgang heeft gemaakt. Beider verantwoordelijkheidsbegrip loopen scherp uiteen. Wij gelooven, dat v. Zwehl het in dit opzicht bij het rechte eind heeft. Lezenswaard G.

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 66