62 Een aanwijzing te meer voor ons, om een gelanden vijand op Java met alle krachten aan de ongezonde kuststreek te binden en hem geen gelegenheid te schenken een kouden neus in het binnenland te halen. In A SKETCH OF THE PROBLEM OF 1917" beschrijft Capt. Johnstone de wijze waarop de Entente tot overeenstemming geraakte om •onder éénhoofdig bevel van Nivelle de vereenigde legers uit de ijzeren Duitsche greep te verlossen. Het moment was niet bijster gunstig gekozen. Rusland was ineen gestort en de gealliëerde overmacht op het W. front was minstens ge nomen twijfelachtig. Een lichtpunt, hoewel voorloopig zonder eenig effect, was Amerika's interventie. Nivelle was van meening, dat men het jaar 1917 met moest inleiden met louter defensief optreden. Hierin werd hij gesteund door Ribot, den Franschen Premier, wiens deskundigheid voornamelijk op financiëel gebied lag. Dit belette hem evenwel niet, tijdens een conferentie van de kopstuk ken uit de gealliëerde landen op de groene tafel te slaan—er wordt niet verteld of de inktpotten daarbij tegen den zolder vlogen—en uit te roepen .Offensief, offensief! Het andere leidt steeds tot de nederlaag! Nivelle s plan was, zooals men weet,, op papier heel eenvoudig: a. door breking van het D. front tot aan de zone van het zware geschut; b. exploitatie in de breedte; c. met een gereed staande massa doorstooten. Haig „Who wished to win without America en Koning Albert waren voor het plan. Op een vraag van Poincaré of Nivelle bezwaren had, indien zijn voor naamste helpers ook hun opinie ten beste gaven, antwoordde deze daar niets tegen te hebben, mits zulks met het oog op de discipline in zijn tegenwoordigheid geschiedde. Waarmede Nivelle bewees maar zwak te stcicin Hoewel de openbare meening in het Fransche leger zeer tegen Nivel- le's plan gekant was, gebeurde wat men alleen in vredestijd om der wille van de promotie mogelijk zou achten: De heeren gaven algemeenhe den ten beste, zooals Castelnau, of wel spraken zich in vage termen uit. Slechts de jongste, Pétain, verzette zich klaar en duidelijk tegen het avontuur. Doorgezet eindigde het plan, zooals men weet, in een afgrijselijk bloedbad. De troep is niet altijd in staat om een bepaalde aversie, welke tegen over een zekere onderneming wordt gekoesterd, onder woorden te bren gen. Dit moet door zijn commandanten worden vertolkt en zonder schroom overgebracht aan de verantwoordelijke organen. Aan deze om er dan terdege rekening mede te houden REVUE MILITAIRE SUISSE No. 11-1920. In den aanvang van den oorlog werden de mitrailleurs uitsluitend ge bezigd tot het afgeven van direct vuur. Spoedig is men er echter toe overgegaan om ook de indirecte richt- methode toe te passen, waartoe de machines tot batterijen werden gegroe- PeerZoo werd in gunstige omstandigheden volgens capitaine Monod in zijn pennevrucht getiteld „Le tir indirect de mitrailleuses" tot op afstanden van 3 a 4000 meter indirect geschoten en zouden zeer goede materiëele als moreele resultaten zijn verkregen. Het gebruik van de kaart is de basis van het indir. schieten, aan te wenden materiaalboussole, planchet, luchtbel, vizierliniaal, gradenboog en enkele baken

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 62